Názory na to, zda pít vodu z kohoutku nebo tu koupenou, se liší. Oba typy vod mají své klady i zápory, většinou však z diskuzí vychází voda z kohoutku jako ta horší. Nicméně existuje spousta tipů na to, kterou vodu pít a kdy. A čím si ji případně dochutit, aby byla pro váš organismus ještě lepší a zdravější.

Pět druhů vody pro vaše zdraví

1) Alkalická voda

Alkalická voda má hladinu pH 8 nebo 9,5, přičemž optimální úroveň pro pití je 9,5 pH. Tím je alkalická voda rozhodně lepší než pH neutrální vody, které běžně koupíte. Tento typ vody navíc napomáhá kyslíku účinněji v krvi cirkulovat celým tělem, takže je velmi prospěšná pro osoby s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem a vysokou hladinou cukru v krvi.

Obsahuje také antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před škodlivými volnými radikály. Plusem alkalické vody je i to, že podporuje lepší hydrataci než běžná voda. Jednoznačně jde o jednu z nejzdravějších vod k pití.

2) Voda s přidaným vodíkem

Takzvaná vodíková voda je naplněna molekulami vodíku navíc. Přidáním vodíku do těla získáte výhody, které čistá voda nemůže poskytnout.

Detoxikační vlastnosti vody s přidaným vodíkem pomáhají snižovat zánět a podporují imunitní systém i rychlejší obnovu buněk v těle. Navíc tato voda pomáhá zlepšit trávení.

Výhody vodíkové vody si můžete v pohodě užívat i doma. Kvalitní ionizátor může pomoci přidat do běžné vody z vodovodního řádu více molekul vodíku, a zároveň odfiltrovat škodlivé chemikálie a organismy.

3) Pramenitá voda

Jedná se o přírodní vodu získávanou pod zemí. Je organická, nezpracovaná a bez jakéhokoli umělého ošetření. V nejčistší formě je přirozeně zásaditá.

Pramenitá voda obsahuje základní minerály, jako je vápník, sodík, draslík a hořčík. Bohužel může být také bohatá na arsen, který je považován za karcinogenní.

4) Minerální voda

Minerální voda pochází z chráněných podzemních zdrojů. Je bohatá na minerály a stopové prvky, které obvykle naše tělo nedostává z potravin. Konkrétně se jedná o síran, vápník, hořčík a hydrogenuhličitan. Stejně jako většina ostatních druhů vody má nezbytné detoxikační a hydratační vlastnosti.

5) Voda obohacená o elektrolyty

Koncentrace elektrolytů v tomto typu vody je mnohem vyšší, než je tomu u ostatních druhů vod. Je obohacena o základní minerály, jako je sodík, chlorid, draslík a hořčík.

Vodu obohacenou o elektrolyty najdete zejména mezi nápoji pro sportovce, protože pomáhá nejen zvýšit výkon, ale rychle doplňuje ztrátu tekutin po intenzivním tréninku. Řečeno jinými slovy, je to nejlepší a nejrychleji působící lék na dehydrataci.

Nevýhodou může být však přidaná sůl, cukr a umělá aromata.

Užijte si zdravou příchuť

Bez ohledu na výběr vody, někomu prostě pouhá voda nechutná. Není nic snazšího než si její pití zpříjemnit přírodními surovinami, které dodají vodě nejen lahodnou chuť, ale učiní ji ještě zdravější.

Máta

Máta má výraznou chuť a její zázračné listy například podporují hubnutí. Je skvělou přísadou, která vás zbaví pocitů plynatosti a pomůže vám při žaludečních obtížích.

Citrusy

Pro ochucení vody jsou citrusy ideální a mnoho lidí si automaticky do vody přidává pár kapek citronu. Určitě však nemusíte zůstat u citronu, skvělé jsou i ostatní citrusy, jako pomeranče či grepy. A pokud na okraj skleničky přidáte plátek daného citrusu, voda bude už na pohled lákat k napití a bez problému ji můžete nabízet i návštěvám, namísto různých džusů a dochucovaných vod z obchodu.

Okurka

Okurka pomáhá čistit organismus. Sama o sobě obsahuje hodně vody a vlákniny, přitom má minimum kalorií. Přidejte si do vody pár koleček okurky a rozhodně nebudete litovat!

Zázvor

Zázvor je prostě zázrak vždy a všude. Obsahuje důležité aminokyseliny, pomáhá při tvorbě žaludečních šťáv, normalizuje krevní oběh a celkově zlepšuje trávení a metabolismus. Pokud chcete zhubnout, tradiční čínská medicína radí dát si zázvorovou vodu po každém jídle.

Výběr vody je samozřejmě na vás, ale doporučení je jasné. Držte se zlatého pravidla pro přísun tekutin: „Bez cukru, bez bublinek a bez umělých přísad!“

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá z vlastních zkušeností.