Již odpradávna poutají perly pozornost svým netradičním původem, vzácným výskytem a až nadpozemskou krásou. Také se k nim váže celá řada zajímavostí. Co všechno o perlách vlastně víme?

Perly lidem dlouho motaly hlavu

Ačkoliv jsou perly známé lidem již po dlouhá tisíciletí, podobně dlouhou dobu lidé netušili, jak perly vlastně vznikají. Není divu, že po celém světě se vytvořilo značné množství rozličných legend a pověr, které se snažily jejich původ objasnit. Ve starověké Persii byli lidé například přesvědčení, že se perly objevují pouze na těch místech, kde se dotkla duha zemského povrchu.

Kde se vzala, tu se vzala

Ve skutečnosti se vytváří perly v útrobách mořských a říčních mlžů, a to v případně vniknutí nečistoty. Nejčastěji se jedná o zrníčko písku. Aby mlže neobtěžovalo a neublížilo mu, postupně toto zrnko chytře obaluje perletí. Celý proces trvá od několika měsíců až do několika let. A výsledkem je nádherná perla, která je navíc jediným drahokamem organického původu.

Jak se liší mořské a říční perly

Perly mohou vzniknout pouze u některých druhů mořských a říčních perlotvorek a perlorodek. Ty říční (sladkovodní) mají většinou bílou barvu a méně výrazný lesk. Obvykle jsou také v průměru menší, avšak v přírodě četnější, kdy v jediné lastuře může vzniknout současně až 20 perel.

Mořské perly jsou vysoce ceněné pro svůj krásný tvar, intenzivní hedvábný lesk a velikost. Kromě bílého odstínu se objevují i takové, které jsou zbarveny do zelené, černé, fialové, šedé, růžové či stříbřité barvy. V jediné lastuře se může objevit obvykle pouze jediná perla (jen výjimečně je jich více), jsou proto mnohem vzácnější.

Pravé, kultivované, umělé

Pravé přírodní perly, které vznikají přirozeným procesem neboli náhodným vniknutím zrníčka do lastury, jsou velice vzácné. Běžněji se lze setkat s takzvanými kultivovanými perlami. Co to znamená? Lidé vloží do lastury záměrně drobné těleso (např. kuličku), které poté mlž obalí perleťovými vrstvami, čímž vznikne perla, tentokrát však již s prvotním zásahem člověka.

Umělé neboli syntetické perly jsou pouhou imitací pravých perel, to znamená, že vznikají zcela bez přičinění plžů. Jádro tvoří většinou skleněný nebo plastový korálek, který se následně obalí vrstvou perleti.

Jak poznat pravé perly

Pravé perly jsou samozřejmě mnohem dražší. Kromě samotné ceny ale existují i další způsoby, jak od sebe rozpoznat pravé a syntetické perly. Přírodní perly mají vyšší hmotnost a obvykle nejsou zcela rovnoměrně tvarované. Pokud je upustíte na podložku (např. desku stolu), tak se od ní i několikrát po sobě odrazí. Také bývají na dotyk studenější. A v neposlední řadě – jejich velikost jen výjimečně přesahuje průměr 1 cm.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.

Zdroj inspirace: https://www.nhm.ac.uk/discover/quick-questions/