Pro sběratele minerálů, příznivce drahých kamenů, ale i milovníky krásných šperků, má vltavín poněkud zvláštní kouzlo. Rozhodně se totiž nejedná o běžný kámen. Ve skutečnosti je v mnoha ohledech vskutku specifický. Nejenže vyniká půvabným vzhledem a úžasným barevným odstínem, ale také okolnosti jeho vzniku jsou neobvyklé. Dá se dokonce říct, že jeho původ je takřka nadpozemský.

Jeho krása vynikne na plném slunečním světle

Na první pohled je většinou spíše nenápadný, a kromě zvláštně skulptovaného povrchu vypadá skoro obyčejně a běžně. Jeho úchvatný půvab ale vynikne hned, jakmile se přiloží proti zdroji světla. Vltavín stačí přidržet třeba proti slunci, čímž se ukáže jeho nádherná barva, která má nejčastěji mechově zelený či hnědozelený odstín.

Vltavíny mohou nést obrovské množství rozmanitých a mnohdy až bizarních tvarů. Zatímco některé jsou jednoduše oválné či kulovité, jiné mají protáhlý tvar slzy, tyčinky nebo třeba srdce. U některých kusů je navíc velmi výrazná skulptace, kdy je jejich povrch nezvyklým způsobem zbrázděný. Často jsou přítomny různě hluboké rýhy a jamky. Někdy je povrch dokonce tak silně roztřepený, že připomíná bodliny ježka.

Za vznikem vltavínů stojí nadpozemský element

Není třeba si představovat nic nadpřirozeného, přesto je vznik vltavínů velmi nezvyklý a jeho odhalení dalo vědcům pořádně zabrat. Původ totiž přímo souvisí s dopadem vesmírného tělesa na zemský povrch, konkrétně na území dnešního Německa, ke kterému došlo před mnoha miliony let. Během této události se přítomné horniny vlivem ohromných teplot a tlaků přetavily, následně byl materiál na velké vzdálenosti vymrštěn do vzduchu, čímž se dostal až do oblasti jižních Čech a do prostoru západní Moravy. Právě to jsou regiony, které patří k nejznámějším nalezištím vltavínů.

Tuto přírodní katastrofu s vesmírným původem se podařilo prokázat i přímo relikty v krajině. V Německu přibližně 100 km severozápadně od Mnichova je totiž dodnes patrný kráter, který svědčí o dopadu asteroidu.

Ten, kdo touží vltavín sám nalézt někde na poli, se musí obrnit velkou dávkou trpělivosti a nezapomenout ani na patřičné vybavení do terénu, včetně gumáků. Vltavíny se totiž sbírají nejlépe po dešti, kdy je jejich povrch omytý od prachu a krásně se leskne. V minulosti si lidé dokonce mysleli, že vltavíny prší přímo z nebe. V suché půdě se hledají velice obtížně a snadno uniknou zraku lidí, zatímco po dešti je šance na úspěch mnohem větší. I přesto je však třeba počítat s tím, že nalézt vltavín může zabrat i mnoho desítek hodin intenzivního hledání.

Je oblíbeným šperkařským kamenem

Není divu, že vltavín pro svůj neobvyklý vzhled a původ poutá velkou pozornost. S oblibou je osazován i do šperků, nejčastěji bez úpravy broušením, protože tak nejvíce vynikne jeho přirozená krása a vrásčitý povrch. Skvěle se kombinuje se zlatem i stříbrem, úchvatné a velice cenné klenoty vznikají tehdy, pokud se doplní pravými diamanty.

Vltavínům se připisují rovněž rozmanité léčivé a magické vlastnosti. Mají mít schopnost chránit svého nositele před zlem a přinášet pozitivní energii, tudíž jsou oblíbeným šperkem pro štěstí. Pozitivně mohou ovlivňovat i duševní zdraví člověka, jsou údajně účinnými pomocníky v boji proti stresu, zklidňují emoce a lze je využít pro podporu mimosmyslového vnímání.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.