Pepř, kmín, majoránka, libeček, petržel nebo chilli papričky. To vše jsou běžné druhy koření, které má většina z nás doma. Ale co třeba galgán, tonkové boby, citronová tráva nebo černucha? Přestože v našich končinách nejsou příliš známé, rovněž ony dokážou v kuchyni doslova zázraky, a navíc se nehodí zdaleka jen do exotických jídel.

Galgán

Zdrojem koření je oddenek tropické rostliny, která pochází z Asie. K dochucení jídel se používá především galgán velký a galgán lékařský. Oba mají zajímavou palčivou chuť a výraznou vůni, přičemž galgán velký má o něco jemnější vlastnosti.

Kvůli své palčivosti se používá sušený galgán jako náhrada pepře. Uplatní se při dochucení masových a rybích jídel, hodí se do polévek a omáček. Galgán lékařský je zároveň oblíbenou léčivkou, která již po staletí má své stálé místo v tradiční čínské a indické medicíně. Mimo jiné prospívá trávicímu ústrojí a obsahuje celou řadu účinných látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví.

Tonkové boby

Tonkové boby neboli fazole tonka pozvednou dezerty, zmrzlinové poháry, zákusky, ale i další sladké dobroty na vyšší úroveň. Jako koření se používají fermentovaná semena slivoně obecného, stromu, který má svůj domov až ve Střední a Jižní Americe.

Po nastrouhání semen se okamžitě rozvine krásná a intenzivní vůně, která je někde na pomezí vanilky a hořkých mandlí. Někomu aroma připomíná dokonce nugátovou čokoládu. Vlastnosti tonkových bobů jsou výrazné, a proto stačí k dochucení pouhá špetka koření.

Citronová tráva

Nejde o obyčejnou trávu, ale o asijskou travinu, která je vyhledávaným kořením. Setkat se ní lze také pod označením voňatka citronová či lemongrass. A jak již samotný název napovídá, je pro ni charakteristická podmanivá vůně podobná citrusovým plodům.

Citronovou trávu je možné pěstovat i v našich končinách, zejména jako pokojovou rostlinu, případně v teplejší části roku i pod širým nebem. Sklizeň pak může posloužit k provonění polévek, dochucení rozličných salátů, masa a pokrmů z ryb. Dělá se z ní také léčivý nálev a přidává se do relaxačních koupelí, připisují se jí totiž uklidňující účinky.

Černucha

Atraktivní květy černuchy zdobí nejednu okrasnou zahrádku. Její drobná černá semena vzdáleně připomínající kmín slouží jako výtečné koření, které má tradici především na Středním Východě a v Indii. Nejčastěji se semínka používají jako posypka pečiva, případně přímo do těsta.

Pro černuchu je typická ostřejší kořeněná chuť, která oživí rozličné druhy masa, polévek, omáček, ale hodí se i do domácích sýrů, uzenin či k dochucení rýžových a těstovinových příloh. V kosmetice je ceněný černuchový olej, který se lisuje ze semen za studena.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.