I mnohé odborné studie se shodují na tom, že rukodělné činnosti představují skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu od každodenních starostí a stresu. Kreativní tvoření může nést tisíce rozličných podob. Pokud vás láká něco nového a méně tradičního, vyzkoušejte třeba tvorbu z dřevěných lamelek. Jedná se o nenáročnou a příjemnou formu relaxace, kdy zaměstnáte ruce, zaženete případné chmury, podpoříte fantazii, a navíc si vlastnoručně vyrobíte půvabnou dekoraci nebo praktickou vychytávku do vlastního domova.
Dřevěné lamelky ve zkratce
Dřevěné lamelky se primárně používají jako podpalové dříví. Jsou totiž zhotoveny z dobře vyschlého bukového dřeva, což z nich činí ideální pomocníky pro rychlé a jednoduché založení ohně.
Protože jsou lamelky ale zároveň dostatečně pevné a tvrdé, mohou se pochlubit mnohem širším uplatněním. Často slouží například jako šikovné špachtle k důkladnému promíchání barvy či laku v plechovce, lze s nimi nanášet tmel nebo je využít jako praktickou jednorázovou škrabku na odstranění nečistot.
Většinou se prodávají v balíku, který obsahuje několik set kusů lamelek, přičemž všechny mají stejný tvar a rozměr. A právě kvůli totožné velikosti, stejně jako dostatečné pevnosti a odolnosti, jsou úžasným materiálem pro rozmanité kreativní tvoření.
Jak na lamelkové tvoření
Práci s dřevěnými lamelkami si snadno zamilují i ti, kteří nejsou příliš zruční. Protože je jeden kousek stejný jako druhý, bývá výsledné dílo precizní a krásně pravidelné. Úplní začátečníci si navíc vystačí pouze s balíkem lamelek a lepidlem. Až později, pokud je tvorba osloví, si mohou pořídit nějaký nástroj na krácení, případně také vhodnou barvu či lak pro finální úpravu vzhledu výrobku.
Jako lepidlo je možné využít obyčejný Hercules, se kterým se dobře pracuje, rychle schne a po úplném zaschnutí je bezbarvý. Pokud bude ale výrobek vystavený vyšší vlhkosti (například při umístění v koupelně) nebo bude používaný v exteriéru, mělo by být zvolené lepidlo dostatečně odolné proti vlhkosti a vodě. V takovém případě se vždy vyplatí i odpovídající povrchová úprava, aby se dřevo vlivem vlhkosti později nezkroutilo. Osvědčil se například odolný lodní lak, pro který je navíc charakteristický nádherný lesk.
Na jednoduché a občasné krácení lamelek je možné zkusit zahradnické nůžky. Lamely jsou totiž poměrné tenké, takže je lze kvalitními nůžkami snadno přestřihnout. Výsledný okraj ale nebude úplně hladký, takže se doporučuje ještě ho následně přejet brusným papírem. Více kusů najednou je možné zkrátit s použitím svěráku a ruční pilky na dřevo. Kdo práci s lamelkami propadne, může si pořídit třeba pokosovou nebo lupínkovou pilu, které jsou zárukou precizního zkrácení přesně dle požadavků.
Kouzlení s lamelkami
Univerzální tvar těchto kousků dřeva skýtá opravdu nekonečně mnoho možností na jejich využití v kreativní tvorbě. Vytvořit z nich lze třeba praktické bedýnky nebo vyplétané boxy. Ty mohou posloužit k uložení časopisů, hraček nebo čehokoliv jiného.
Z lamel lze vyrobit půvabný dřevěný podnos, stejně jako šikovnou krabičku na čajové sáčky. To vše jsou záležitosti, které najdou využití snad v každé domácnosti. A prakticky během chvilky může pod šikovnýma rukama vzniknou i ozdobný rámeček na fotku či obrázek.
Malé holky jistě ocení také originální domeček pro panenky nebo stáj pro koníky. A kluci se mohou s angličáky vyřádit třeba na dřevěné autodráze.
Z podpalového dříví lze udělat i různé bytové dekorace. A ti nejšikovnější se mohou pustit třeba do výroby vlastnoručního chlebníku nebo rovnou nočního stolku či jiných menších kusů nábytku, které šikovně zútulní každou domácnost.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.