Obraz, socha, tanec či píseň. To vše jsou díla, k jejichž vzniku přispěla značnou měrou kreativita jejich autora. Ale kreativita není důležitou dovedností pouze pro umělce, ale pro nás všechny. Pro mámu, podnikatele či malé dítě.

Kreativita ve zkratce

Zjednodušeně si můžeme představit kreativitu jako schopnost něco tvořit. A neznamená to pouze to, že by mělo vzniknout pod našima rukama umělecké dílo. Kreativita totiž zahrnuje i dovednost používat vlastní představivost, nápaditost, pocity a myšlenky k vytvoření něčeho originálního. Často není výsledek kreativního procesu hmotné povahy, ale představuje třeba zajímavou inovaci či netradiční řešení určitého problému.

K čemu je kreativita důležitá

Schopnost být kreativní může ovlivnit většinu aspektů života, a to veskrze pozitivně. Je cenným nástrojem, jak řešit rozličné každodenní problémy rychle a efektivně. Umožňuje dívat se na konkrétní situaci z jiného, nezřídka poněkud netradičního úhlu. Je vynikajícím pomocníkem v mezilidské komunikaci. Zlepšuje schopnost se vyjádřit nejen jasně, ale také poutavě.

V neposlední řadě zvyšují kreativní dovednosti produktivitu. A to nejen v práci, ale klidně i při běžných činnostech v domácnosti a v péči o rodinu. Člověk s dobrým kreativním myšlením dokáže najít způsob, jak udělat různé věci lépe, případně jak si je usnadnit a zpříjemnit. Tím zlepší i vytrvalost a schopnost se na danou záležitost koncentrovat.

Kreativita znamená tvoření

Nesmíme také zapomenout na to, že kreativita je vynikajícím nástrojem, jak se naučit kvalitně relaxovat, pročistit si hlavu od starostí a zároveň eliminovat stres. Stačí si jednoduše najít pravidelný čas na odpočinek a něco tvořit. Modelovat, malovat, šít, plést košíky, vyřezávat ze dřeva nebo klidně jen nechat volně unášet ruku po papíře a čmárat. A vůbec přitom nezáleží na výsledku, už samotný proces tvoření je doslova léčivým balzámem pro duševní zdraví, na které v dnešní uspěchané době často zapomínáme.

Jak podpořit kreativitu

I kreativita patří k dovednostem, na kterých lze pracovat. Vhodným přístupem je možné kreativní schopnosti zdokonalovat a pečovat o ně. Jednou z cest je vybočit z běžného stereotypu, oprostit se od strachu a zkusit začít dělat některé věci jinak. Kreativitě prospějí nové znalosti a dovednosti. Vzdělávejte se, čtěte, zkuste něco nového, buďte přirozeně zvídaví.

Zkuste si najít zálibu, která je kreativní. Může jít třeba o již zmíněné malování nebo hru na hudební nástroj. Experimentujte. Začít můžete klidně jen v kuchyni zkoušením netradičních ingrediencí nebo zavedením inovativních postupů při vaření.

Pamatujte, že nové nápady přichází nejlépe tehdy, pokud není člověk pod tlakem. Proto dostatečně relaxujte, spěte, dejte si občas pauzu.

Význam kreativity u dětí

Je důležité, aby měly děti dostat prostoru projevit a rozvíjet svou kreativitu. Povzbuzujte je při tvoření, neváhejte je ocenit za originální nápady nebo třeba pouze netradičně pojatý obrázek. Dostatečný důraz na kreativitu u dětí podporuje rozvoj jemné motoriky, zlepšuje koordinaci ruka – oko, představivost, schopnost hledat řešení problémů a má pozitivní vliv na celý kognitivní vývoj.

Prostřednictvím tvoření může dítě posilovat i zdravou sebedůvěru, samostatnost, komunikační dovednosti. Rozvíjí se jeho představivost, jedinečnost a schopnost sebevyjádření. Děti, se kterými rodiče pravidelně něco tvoří, jsou často samostatnější, umí lépe pracovat s emocemi a dokážou se snadněji přizpůsobit novým situacím.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.