Microgreens nabízejí nejen vynikající chuť, ale také vysoký obsah prospěšných látek. Tyto drobné lístky rostlin, jako je špenát, ředkvičky nebo brokolice, obohatí chuť oblíbených jídel a zároveň tělu poskytnou dávku vitaminů a antioxidantů. Jak je snadno začlenit do jídelníčku?

Oblíbené druhy a ideální doba sběru

Díky domácímu pěstování microgreens máte rostlinky plné výživných látek vždy po ruce. Mezi nejoblíbenější druhy patří špenát, ředkvičky, brokolice, hořčice nebo rukola. Tyto microgreens se dají obvykle sklízet již sedm dní po vysetí, jejich pěstování navíc není vůbec náročné. V tomto raném stádiu růstu jsou nejen nejchutnější, ale také nabízí maximální výživovou hodnotu, čímž se stávají cennou surovinou v jídelníčku. Jednoduše se dají začlenit do salátů, sendvičů nebo dokonce do smoothie. Nejoblíbenějším zástupcem do smoothie je jetel, který přispívá k detoxikaci těla a je tak vyhledáváný zejména začátkem roku, kdy spousta lidí absolvuje jarní detoxikaci.

Tipy na recepty

Zkuste přidat microgreens nejen do salátů, sendvičů nebo omáček. Vytvořit se s nimi dají také lahodné snídaně, a to třeba tak, že posypete avokádový toast nebo omeletu mixem různých microgreens. Proč také nezkusit pesto nebo smoothie? Microgreens jsou skvělé doplňky jakéhokoliv jídla, ať už se jedná o sladké nebo slané varianty. Kromě toho, že pokrmy dochutí a dodají tělu zdraví prospěšné látky, ještě navíc servírovaná jídla příjemně oživí, co se vzhledu týká.

Recept na smoothie s jetelem

Smoothie s mladým jetelem je jak lahodné, tak také plné vitamínů a minerálů. Jedná se o skvělý způsob, jak začít den nebo si smoothie dopřejte během dne pro rychlé dodání energie. Díky obsahu antioxidantů z ovoce a vitamínů z microgreens podporuje imunitní systém a zlepšuje trávení.

Postup je takový, že vložíte 1 na kousky nakrájené jablko, 1 nakrájenou hrušku, 1 banán, 1 kelímek řeckého jogurtu, hrst microgreens a lžičku medu do mixéru. Mixujte tak dlouho, dokud nevznikne hladká konzistence, poté přidejte led, znovu rozmixujte a servírujte.

Recept na rukolové pesto s microgreens

Microgreens rukoly dodávají pestu pikantní a osvěžující chuť, která skvěle doplní těstoviny, saláty, pizzy nebo třeba bruschettu. Tato variace klasického pesta je plná vitamínů, minerálů a antioxidantů. Dýňová semínka pestu propůjčují jemnou oříškovou chuť, zatímco citronová šťáva přináší osvěžující citrusový nádech.

Jak si rukolové pesto připravit? Vložte 1 šálek microgreens rukoly, 1/2 šálku olivového oleje, 1/3 šálku strouhaného parmezánu, 1/4 šálku dýňových semínek a 2 stroužky česneku do mixéru. Mixujte, dokud nebude mít pesto hladkou konzistenci. Poté přidejte šťávu z jednoho citronu a dochuťte solí a pepřem podle chuti.

Recept na avokádový toast s microgreens a vajíčkem

Avokádový toast se skvěle hodí ke snídani či jako oběd na dny, kdy nestíháte připravit nic jiného. Avokádo obsahuje vlákninu, která podporuje zdravé trávení a udržuje pocit sytosti. Extra porci vitaminů a minerálních látek pak pokrmu propůjčí právě microgreens.

K přípravě je zapotřebí 1 plátek celozrnného chleba, který si opečte. Rozetřete na něj zralé avokádo a přidejte podle preferencí připravené vejce. Na závěr avokádový toast posypejte microgreens podle vlastního výběru, například rukolou nebo slunečnicí. Případně přidejte ještě sůl, pepř a kapku extra panenského olivového oleje podle chuti.

Microgreens nabízí skvělý způsob, jak zvýšit příjem vitamínů, minerálů a antioxidantů, proto s nimi neváhejte obohatit jídelníček.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.