Zdá se vám to jako přemrštěné? Když jde o obyčejné mléko? Inu, věřte, že tak úplně obyčejné není. Vlastně můžeme použít i nadpis: Neobyčejně obyčejné kozí mléko.

Historie využívání kozího mléka

Jeho blahodárné účinky znali už staří Římané, kteří ho dokonce považovali za elixír krásy a dlouhověkosti. To, že je rozhodně zdravější než mléko kravské, potvrdila i současná věda.

Kozí mléko obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, zejména minerálů, jako je vápník, hořčík, železo, fosfor, zinek či mangan. Jejich poměr je výborně vyvážený, což se o obsahu látek v kravském mléce rozhodně říct nedá. Pravidelná konzumace kozího mléka podporuje imunitu, brání vzniku chudokrevnosti způsobené nedostatkem železa, zastavuje demineralizaci a měknutí kostí, napomáhá při kloubních potížích a kožních chorobách, působí příznivě na žaludek a střeva a doporučuje se také jako podpůrný prostředek při léčbě plicních či nervových a psychických onemocnění.

Díky vysokému podílu hořčíku se doporučuje i jako prevence a léčba vysokého krevního tlaku a řady různých onemocnění srdce.

Zažene stres a pomůže s hubnutím

Kozí mléko se svým složením podobá mléku mateřskému, takže je mnohem lépe stravitelné než jiná mléka. Obsahuje i malé množství tuku, proto se hodí v případě, že se chcete zbavit pár kilogramů, ale ochudit se o cenné látky v mléku nechcete.

Kromě nezbytných minerálů v kozím mléce najdete samozřejmě i mnoho vitamínů (A, B1, B2, B12, C, D, E) a kyselinu listovou, která nám v jídelníčku velmi často chybí. Moderní medicína také prokázala, že obsažené látky pomáhají odbourávat stres. A to dnes potřebujeme asi všichni, takže volba by měla být jasná. Každodenní popíjení kozího mléka přispívá u dospělých ke snížení nervozity a pravděpodobně snižuje i počet záchvatů migrény.

Podpoří váš mozek

Fantastickým zjištěním je, že kozí mléko dokáže podporovat činnost mozku, zlepšuje kognitivní funkce, ale i paměť. Je to dáno tím, že toto mléko obsahuje významný podíl nenasycených mastných kyselin a dalších látek nezbytných pro správný vývoj a činnost mozku, které mimo jiné podporují právě paměť a soustředění, za zmírňování pocitů úzkosti.

Skvělá kombinace, nemyslíte?

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.