Většina z nás to jistě již zažila či zažívá dnes a denně – sužující stres, se kterým zkrátka musíme fungovat. Nesmí si nás podmanit, nesmíme na sobě dát znát, že nám není veselo, a proto, pro takové případy, je určen tento článek. I když stres k životu patří, měli bychom s ním umět zacházet, a to rozhodně dřív, než s námi začne cloumat. Existují určité metody, které vám pomohou se uklidnit a odbourat ono nepříjemné napětí.

Naučte se v napětí správně dýchat

Jistě jste si všimli svého dýchání, když vás popadne stres. Je rychlejší, vnitřně se třesete a potíte se. V takovém případě vám může pomoci takzvané krabicové dýchání, které je účinné již po pár minutách. Ze všeho nejdříve však odejděte do místnosti, kde budete sami a nikdo vás nebude rušit. Jakmile místo najdete, schovejte se tam, nadechněte se a počítejte do pěti, až poté pomalu vydechujte a opět počítejte do pěti. Přestaňte tehdy, až ucítíte úlevu.

Projděte se

Při akutním stresu vyhledejte chvilku a projděte se. Pokud se zrovna nacházíte v práci, odejděte klidně na toaletu, ale choďte. V případě, že můžete jít na čerstvý vzduch, vyžijte toho. Navíc zkuste zrychlit tempo chůze, vyplavte adrenalin, bude vám lépe. Celkově lze říci, že pobyt na čerstvém vzduchu v kombinaci s chůzí, působí jako prevence stresu. Nevíme, kolik máte času, ale pokud vám nějaký zbývá, zkuste využít i jinou fyzickou aktivitu, která bude působit jako prevence.

Uvolněte své svaly

Metoda, které se správně říká Jacobsonova progresivní relaxace. Nemusíte mít žádné náčiní, být bokem od kolektivu a tak dále. Stačí vám židle, pohovka či si klidně lehněte na zem. Začněte tak, že zavřete oči a budete vnímat své tělo. Nyní napněte ruce, ale i nohy (špičky prstů na nohou směrují dopředu), následně celé tělo uvolněte. Takto pokračujte klidně až 15 minut. Soustřeďte se především na krční páteř, lýtka, stehna, břicho, ramena a obličej.

Uzemněte své tělo

Kvůli názvu vám tato technika možná přijde zvláštní, ale uzemnění je jedna z více možností, které vám pomohou lépe odolávat napětí a neklidu. Tuto metodu praktikujete nejlépe tak, že se odeberete do místnosti, kde budete mít klid, stoupnete si zády ke zdi a také k ní přisunete paty. Ruce a prsty natáhněte a dlaně umístěte na zeď. Stůjte rovně, zavřete oči a pomalu dýchejte.

 

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.