Bobule vzhledem připomínající všem dobře známé borůvky se řadí mezi superpotraviny, které si během posledních pár let vydobyly popularitu napříč světem. V našich podmínkách si můžeme zakoupit zejména sušený acaí prášek nebo lisovanou šťávu. A proč bychom tak měli učinit?

Co jsou to acai bobule

Přestože vzhledem je acaí velmi podobné borůvkám, chuťově se od sebe tyto fialové bobule různí. Nejčastěji se chuť acaí přirovnává ke kombinaci ostružin s čokoládou. Původ tohoto ovoce sahá do daleké Brazílie, kde roste na palmách, proto si v našich obchodech čerstvé plody nezakoupíme. Možné je pořízení acaí prášku, lisované šťávy nebo mraženého pyré. I ty jsou však zdraví velmi přínosné. Pyšnit se toto fialové zlato může vysokým obsahem antioxidantů, zdravých tuků a nízkým procentem cukrů. V dužině nechybí ani vitaminy nebo vláknina, přičemž lidskému tělu pravidelná konzumace acaí přináší spoustu zdravotních benefitů.

Zdravotní výhody konzumace acaí

Díky vysokému obsahu antioxidantů jsou v těle neutralizovány škodlivé radikály, které se podílejí na tvorbě onemocnění typu cukrovka či rakovina. Množství antioxidantů je dokonce až třikrát vyšší než v borůvkách. Pokud obecně do svého jídelníčku pravidelně zařazujeme potraviny bohaté na antioxidanty, dochází ke snížení rizika vzniku Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby. Kromě toho se acaí podílí na snižování stresu, podpoře srdce a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu. V neposlední řadě acaí ocení lidé snažící se shodit nějaká ta kila navíc, plody totiž zrychlují metabolismus a přispívají k lepšímu trávení, tedy i k hubnutí.

Jak açaí zařadit do svého jídelníčku

Domorodci mají tu výhodu, že mohou bobule konzumovat čerstvé, rovnou utržené z palmy Euterpe oleracea. Jenže acaí má příliš krátkou dobu trvanlivosti, proto se ze země vyváží pouze ve zpracovaných podobách. Nejvíce blahodárných látek obvykle obsahuje acaí prášek, který je možné přimíchat do ovesné kaše, jogurtu nebo do smoothie. Vždy je však vhodné kontrolovat složení, zda se jedná opravdu pouze o výtažek z plodů acaí nebo zda je v balení přimíchán i cukr navíc. Stejná poučka se vztahuje i ke šťávám, které navíc obsahují minimum vlákniny, a také ve složení najdeme méně antioxidantů.

Zejména jako snídaně je skvělé mražené pyré, které tvoří základ oblíbené acaí bowl. O co se jedná? Zjednodušeně řečeno, je to smoothie v misce, kde je acaí pyré doplněné granolou, čerstvým ovocem a například guaranovým sirupem pro dochucení.

Zajímavosti o açaí

Přestože se můžeme setkat s názvem acaí berry (v překadu acaí bobule), ve skutečnosti se jedná o peckovice, jelikož se uvnitř plodu nachází pecka. Přesto se mezi lidmi ustálilo označení bobule, zřejmě právě kvůli podobnosti s borůvkami. Plody acaí rostou vysoko na palmách, a to především v deštných pralesích, jejich sběr proto musí probíhat ručně a je poměrně nebezpečný. To je jeden z hlavních důvodů, proč se tato superpotravina řadí k dražším druhům. Ve vybraných obchodech je možné zakoupit i acaí džus nebo doplňky stravy, u nich však ještě neproběhl pořádný výzkum zaměřující se na jejich účinnost.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.