Již desítky let odborníci doporučují zařadit studenou sprchu na svůj denní program. Dokonce proběhla řada výzkumů, které si daly za cíl ověřit, zda je studená sprcha pro naše tělo opravdu vhodnější než teplá. A výsledky hovoří zcela jasně, sprchování studenou vodou má opravdu spoustu zdravotních přínosů, jaké?

1.      Povzbudí a nakopne do nového dne

Pokud je teplota vody nižší než naše tělesná teplota, je studená sprcha skvělým způsobem, jak odstartovat každý den. Díky studenému přívalu vody totiž dojde k probuzení rozespalého organismu, protože bude obdarován přívalem energie, a zároveň dojde k posílení imunity. Dopřejete-li si naopak studenou sprchu večer před spaním, mysl i unavené svaly se uvolní a usnout tak bude daleko snazší než kdy dřív.

2.      Uvolní a zregeneruje unavené svaly

O tom, že má studená voda regenerační účinky, již vědí snad všichni vrcholoví sportovci. Osvojit si tento rituál můžete i vy, a to klidně zcela preventivně. Ihned po cvičení si dopřejte studenou sprchu a zamezte tak rozbolavění svalů, které by jinak po intenzivním sportovním výkonu mohlo následovat. Stejně tak předejdete případným otokům. Pro dosažení ještě lepších výsledků střídejte studenou a teplou vodu, které společně uvolní nejen svaly, ale přispějí i k dobrému stavu kloubů.

3.      Urychlí metabolismus a pomůže s hubnutím

Studená teplota přispívá k produkci hnědého tuku, který, na rozdíl od toho běžného, spaluje energii. V těle tak dochází k rychlejšímu spalování glukózy a celkovému urychlení metabolismu. Samozřejmě to neznamená, že ke zhubnutí postačí studená sprcha několikrát do týdne, avšak jedná se o skvělý doplněk ke zdravému životnímu stylu a pravidelnému sportování.

4.      Pokožka i vlasy budou zářit

Jakmile si vlasy na závěr mytí opláchnete studenou vodou, dojde k jejich uzavření a posílení, čímž působí daleko zářivějším, a hlavně zdravějším dojmem. Nižší teploty navíc nevysušují kůži a nenarušují její přirozenou bariéru, což se projeví nejen na stavu vlasů, ale i pokožky. A na mladistvém vzhledu se taktéž podílí skutečnost, že studená voda zlepšuje cirkulaci krve.

5.      Posílí imunitu a zklidní mysl

Díky tomu, že si alespoň několikrát týdně dopřejete osvěžení v podobě ledové sprchy, pak vaše tělo bude v zimních měsících odolnější vůči nachlazení. Na zlepšení zdraví se podílí i to, že je studená voda schopna zklidňovat mysl a eliminovat tak stres, který se negativně projevuje na zdravotním stavu jedince. A v neposlední řadě studená sprcha přispěje k okysličení každé buňky v těle.

Kdy studená sprcha není vhodná

Vynechat byste studenou sprchu měli v momentě, kdy se necítíte dobře a jste nemocní. V této chvíli tělu naopak více prospěje horká koupel. Stejně tak ledovou vodu vynechejte vždy, kdy je vašemu tělu zima. Mohlo by totiž o to snadněji dojít k podchlazení celého organismu.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností, dále též dostupných knižních a internetových zdrojů.