V dnešní době, kdy se naše životy zdají být zcela naplněny technologiemi a digitálními médii, je otázka, zda lidé stále čtou klasické knihy, zcela namístě. Nicméně, v posledních letech jsme byli svědky jakéhosi comebacku tradičního knižního formátu a zájmu lidí o klasická díla. Možná i vy schraňujete vázané knihy ve své knihovně a občas trávíte dny ponořeni v jejich světech.

Všichni jsme s nimi začínali

Není zrovna překvapením, že většina lidí má své první čtenářské zážitky s fyzickými knihami. Týká se to i nejmladších čtenářů, protože škola stále děti vede k tradiční četbě. Nejenže se tak školáci učí číst, ale vedou si čtenářské deníky, mají referáty o přečtených knihách a podobně.

Stále vycházejí nová díla, klasičtí autoři se vydávají znovu a znovu a dokonce existují projekty zaměřené na prodej knih z druhé ruky, které dávají starším titulům druhou šanci a zároveň lákají na ceny. A tento knižní second hand si vede nadmíru úspěšně.

Nové způsoby starého čtení

Ovšem nejen tradiční knihy mají své místo na poličkách, aniž by byly zapomenuty. S neustálým rozvojem technologií se objevily nové způsoby čtení. Elektronické čtečky, jako je například Kindle, a čtení na tabletech či mobilech se stalo populární alternativou pro ty, kteří preferují přenosnost a jednoduchost. Klasické knihy se staly také dostupné ve formátu e-knih, což dává čtenářům možnost mít svou knihovnu v jednom zařízení.

Nesmíme zapomenout ani na rozšíření možností díky audioknihám, které můžete poslouchat i tehdy, když právě děláte něco jiného. Například při žehlení je taková audiokniha k nezaplacení.

Zpět ke knihám

Ale i přes všechny možnosti elektronického a audio čtení a po období jejich boomu, získává zpátky na popularitě trend čtení standardních knih. Lidé jakoby měli hluboko v sobě ukrytou touhu a stále hledají jedinečnou atmosféru papírových stránek, vůni nově otevřené knihy a skutečnost, že v rukou mají něco hmotného.

Objevují se i novinky ze světa čtení, které pomáhají lidem propojit se s literaturou a objevovat nové knihy a autory. Třeba aplikace Goodreads spojuje čtenáře a umožňuje jim sdílet své knižní dojmy s ostatními. Podcasty o knihách nebo knižní komunity na sociálních sítích pak slouží jako zdroj inspirace a diskuse kolem knižních titulů.

Kniha (skoro) jako kniha

Zkrátka, čtení klasických děl je stále aktuální a fascinující. Je to možnost, jak objevit ztracený svět minulosti nebo se zahalit do moderních bestsellerů. A zážitek z dobré knihy zůstane nezměněný.

Až příště pojedete autobusem či tramvají, schválně se rozhlédněte kolem sebe. Možná budete v šoku, kolik teenagerů bude mít v rukou tu pravou, papírovou a voňavou knížku.

 

Autor při tvorbě článku využil svých vlastních znalostí a zkušeností.