Ačkoli jsme o ájurvédě a hubnutí psali včera, hodí se doplnit ještě pár praktických informací. Už jsme zmínili, že v ájurvédě se diety nepoužívají, dokonce zde slovo dieta ani neexistuje! Zkrátka vše závisí na vašem jídelníčku a vyladěném trávení, ostatní už jde samo.

Co způsobuje nadváhu

O tom, proč má někdo nadváhu nebo je dokonce obézní, o tom jsme, pravda, ještě nemluvili. Není to totiž tak snadné a na první pohled jasné, jak se zdá, důvodů může být nespočet.

Každopádně, jedním z hlavních důvodů je přehnaný příjem kalorií (zvláště v cukrech a tucích), který lze snadno upravit právě tou správnou stravou. Může jít ale také o důsledek špatného trávení, což můžete upravit přidáním „prohřívajících“ či naopak „chladivých“ pokrmů.

Vliv má samozřejmě i to, kdy a jak jíme, nakolik se stresujeme a jak dobře spíme. Pustíte-li do svého života následující ájurvédské zásady, brzy zaznamenáte, že se cítíte i vypadáte mnohem lépe.

  1. Jezte pouze tehdy, když máte hlad

Doporučuje se alespoň jednou týdně držet monodietu na základě vařené i syrové zeleniny, aby si trávicí trakt odpočinul a mohl být efektivnější. Vůbec nejlepší je zeleninu rozmixovat do tekuté formy.

  1. Při jídle se řiďte pravidlem třetin

Žaludek má být z jedné třetiny naplněný jídlem, z druhé třetiny tekutinou (preferuje se voda, bylinný nebo zelený čaj) a z poslední třetiny prázdný. To nám pomůže mít pod kontrolou množství snězeného jídla. Je také důležité jíst v klidu a vědomě.

  1. Zrevidujte jídelníček

Pokud jste zvyklí snídat pečivo, vyhněte se mu. Místo toho si dejte kořeněný čaj a čerstvé sezónní ovoce. Večeřte brzy, ideálně do 19.00 hodin. Poslední jídlo by také mělo být co nejméně zatěžující. Doporučuje se vařená zelenina.

  1. Zklidněte a uzdravte svůj nervový systém

V tomto případě vám pomůže výběr správných mastných kyselin (ghí, olivový a sezamový olej). V kuchyni začněte také používat šafrán a pijte co nejčastěji kvalitní neslazený čaj bohatý na antioxidanty.

  1. Snižte množství soli

Když už solíte, používejte výhradně nerafinovanou mořskou nebo himalájskou sůl, které na rozdíl od rafinované soli nejsou ošizeny o minerály. Omezte také dary moře, mořské řasy a sójovou omáčku, abyste předešli zadržování vody v těle. Především lidé s převládajícím typem kapha jich často konzumují víc, než je pro ně zdrávo.

  1. Choďte, co nejvíce to jde

Před snídaní, po každém jídle, cestou domů z práce… Snažte se zvýšit počet kroků, které denně ujdete. Prospějete tak svému tělu i mysli.

  1. Starejte se o svůj spánek

Před spaním si užijte příjemné chvíle s rodinou či nějakou klidnou aktivitou, jako je třeba čtení či poslouchání hudby. Meditace a relaxace vím spolehlivě pomohou ke zdravému spánku.

  1. Posilněte trávení

Toxiny a odpadní látky, které se v těle hromadí kvůli nedokonalému trávení, ájurvéda označuje výrazem áma. Zbavit se jí můžete pomocí odvaru z fenyklu, kmínu a koriandru. Půl čajové lžičky od každého dejte do hmoždíře a rozdrťte, zalijte litrem vroucí vody a výsledný nálev uchovávejte v termosce.

  1. Podpořte cirkulaci krve a lymfy

Nejsnáze toho dosáhnete pravidelným drhnutím kůže pomocí žínky nebo lufy. Ale existují i skvělé jógové sestavy zaměřené přímo na podporu činnosti lymfatických uzlin a toku lymfy.

  1. Naordinujte si detox

Podle ájurvédy je na to ideální triphala neboli směs tří druhů sušeného indického ovoce, která detoxikuje a zlepšuje trávení u všech tří konstitučních typů. Jedná se o amalaki, haritaki a bibhitaki v různých poměrech a údajně jde o jednu z nejúčinnějších směsí pro pročištění a regeneraci organismu. Seženete ji například ve formě kapslí či prášku.

 

Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Zdroj inspirace: Časopis Kondice, Speciál Jóga Mindfulness