Ačkoliv jsou pouhým okem neviditelné a často je proto nevnímáme jako bezprostřední hrozbu, jsme permanentně obklopováni směsicí chemických látek, které můžou dříve nebo později výrazně ohrozit naše zdraví. Jak se vyhnout zbytečné chemii v péči o tělo i domácnost? Je to jednodušší a levnější, než si možná myslíte.

Z chemických sloučenin je složeno celé naše tělo i prostředí, kde žijeme, ale některé z těchto látek jsou pro lidský organismus toxické. Do našeho těla se dostávají nejen ze znečištěného ovzduší, ale je to také problém interiérů, ve kterých je díky omezenému pohybu vzduchu a pronikání slunečního světla koncentrace škodlivých látek mnohdy několikanásobně vyšší než venku. Kromě trávicího a dýchacího ústrojí se tyto látky vstřebávají do těla i přes kůži, a to nejen z kosmetiky, ale také z oblečení, čisticích prostředků, apod.

Označení „přírodní“ není zárukou netoxického výrobku

Číst etikety u potravin jsme se už naučili, zkusme věnovat stejný čas i ostatním produktům, které nakupujeme do domácnosti. Ne všechny výrobky tvářící se jako „přírodní“ splňují všechny podmínky netoxického produktu. Mnoho z těch, které jsme doposud považovali za neškodné, nemusí být vhodné pro každodenní používání.

Je velmi těžké se zorientovat ve složitých názvech sloučenin a složek, ze kterých jsou produkty vyráběny, v tom nám mohou pomoci podrobně vypracované tabulky na některých e-shopech s bio a non-toxic produkty, ve kterých je uvedeno, kolik procent látek přírodního původu konkrétní výrobek obsahuje. Největší jistotou, jak maximálně eliminovat škodlivé látky, zůstává domácí výroba kosmetiky a čisticích prostředků. Ani přitom nemusíme sahat hluboko do kapsy – mnohdy si vystačíme s produkty ze supermarketu za pár korun, které máme všichni doma.

Vyrobte si levný prací prostředek

Začněme u jednoduchého pracího prášku, který vyrobíme smícháním prací sody (uhličitan sodný) a nastrouhaného tuhého, např. kokosového nebo olivového mýdla. Do bílého prádla můžeme přisypat perkarbonát sodný. Ačkoliv zní názvy těchto látek spíše chemicky, jedná se o čistě přírodní sloučeniny. Místo parfémovaných aviváží doporučujeme použít pár kapek kvalitního éterického oleje smíchaného s roztokem jablečného octa s vodou. Na skvrny skvěle poslouží žlučové mýdlo.

Co se týče úklidu, není třeba investovat do několika typů čisticích prostředků, bohatě si vystačíte s klasickým octem, ačkoliv se to může jevit jako sci-fi. Voda smíchaná s trochou octa šetrně vyčistí všechny povrchy včetně oken a zrcadel, a zároveň působí jako dezinfekce. Nebojte se tento roztok použít ani na sanitární keramiku – bude se krásně lesknout a navíc odstraníte všechny nežádoucí bakterie.

Krásné vlasy bez chemie

Co se týče péče o pleť, pokud chcete být striktně „nature friendly“, vystačíte si s jednosložkovým olejem (jojobový, olivový, arganový…) na odlíčení, květinovou vodou neboli hydrolátem místo tonika a opět kapkou oleje, který vetřete do vlhké pokožky.

Také o vlasy se dá pečovat mnohem šetrněji a bez použití přípravků se silikony a dalšími nežádoucími aditivy. Pokud se nechcete úplně vzdát konvenčních šamponů, dejte přednost produktům z přírodních materiálů. Doporučujeme ovšem vyřadit kondicionér, který hravě zastoupí přeliv z vody s citronem nebo jablečným octem. Docílíte tak krásných, lesklých a zdravých vlasů.

Náš trh už dnes nabízí obrovské množství výrobků, které nemají negativní vliv na naše zdraví, stačí pouze číst etikety a před nákupem se vybavit náležitými znalostmi o non-toxic produktech, ať už v běžně dostupné literatuře nebo na internetu. Nemusíme se hned uchylovat k extrémním metodám, jako je například mytí vlasů žitnou moukou nebo marockým jílem, ale zdravěji se dá zkrátka žít i bez statisíců na účtu a bez nálepky „lesana“.

Autorka při tvorbě článku využila svých vědomostí a veřejně dostupných informačních zdrojů.