Byla by opravdu škoda nahlížet na nejrůznější překážky v každodenním životě pouze negativně. Jsou totiž zajímavou příležitostí k růstu a podporují schopnosti člověka, stejně jako jeho odolnost a vytrvalost.

Překážka jako skvělá příležitost

Snad každý se mnohokrát v životě setká s různými druhy překážek, které mu stojí v cestě, brzdí ho a nějakým způsobem omezují. A ačkoliv je prakticky nikdo z nás nevítá, ve skutečnosti ukrývají úžasný potenciál. Každá překážka, která se na naší životní cestě objeví, totiž testuje naše schopnosti, nutí hledat kreativní řešení a posiluje vůli i vytrvalost.

Překážka je zkrátka výzvou, jak vystoupit ze své komfortní zóny. Snaží se přimět člověka, aby překonal svůj strach či obavy, aby hledal možná řešení, jak si s celou situací poradit. Mnohdy se až s překážkou ukáže, co jsou skutečně priority, navíc podpoří zdravý nadhled a rozšíří obzory. A nakonec člověk nezřídka zjistí, že je mnohem silnější, než si původně myslel.

5 způsobů, jak překonávat překážky

Mohou být pouze nepatrné, ale někdy dokážou život pořádně zkomplikovat. Pokud se různé nástrahy a překážky objevují i ve vašem životě, můžete vyzkoušet několik způsobů, jak se s většinou z nich úspěšně poprat.

1. Větší úkol rozdělte na dílčí úseky

Možná jste si stanovili veliký cíl. Poté může být cesta k němu příliš vyčerpávající a plná překážek, takže není divu, že bude odhodlání a chuť pokračovat dál rychle slábnout. Nejjednodušší je rozdělit příliš velké sousto na několik menších. Snížíte tím celkovou zátěž a splnění každé etapy bude skvělou motivací, jak vytrvat v cestě za svým snem.

2. Dejte cíli skutečný smysl

Zdolat překážky často usnadní, pokud má vytyčený cíl, ke kterému toužíte dojít, opravdový a hluboký smysl. Pokud vyděláváte peníze čistě pro peníze, může vás každá nástraha, která se objeví v cestě, pořádně demotivovat. Zkuste dát svému cíli také emociální motivaci. Dejte si za úkol vydělat peníze nejen kvůli hmotnému zabezpečení, ale také pro větší svobodu. Vydělávejte peníze proto, abyste mohli trávit více času s rodinu, měli prostor na koníčky a získali možnost udělat občas dobrý skutek a podpořit někoho v nouzi.

3. Posilujte svou odolnost

Mnoho překážek nelze jednoduše obejít. Pokud před nimi utečete, zůstanou na svém místě a zabrání vám jít dál. Je lepší naučit se jim postavit čelem, ať už jde o překážky v podnikání, studiu nebo třeba ve vztahu. Často se později ukáže, že mnohem horší než samotná překážka byl strach, který jste z jejího překonání měli.

4. Více si věřte

Lidé, kteří jsou ve svém životě úspěšní, jsou v drtivé většině zdravě sebevědomí. Věří ve své schopnosti a v to, co dělají. Právě sebevědomí a sebedůvěra do značné míry ovlivňují, jak si člověk poradí s nejrůznějšími nástrahami. Zaměřte se proto na posílení svého sebevědomí a bojujte se svými strachy.

5. Nestyďte se požádat o pomoc

Není třeba se stydět za to, pokud je překážka natolik veliká, že nejste schopni ji sami překonat. V takovém případně odhoďte případnou hrdost a zkuste požádat své okolí o pomoc. Někdy se člověk dostane do situace, kdy zkrátka nemůže všechno zvládnout úplně sám.

 

Zdroj inspirace: https://coachfoundation.com/blog/top-strategies-overcoming-life-challenges/