Přistihli jste se už několikrát ve svém životě říkat větu: „Nesnáším lidi.“? Pak v tom rozhodně nejste sami. Mnozí lidé toto prohlašují především tehdy, když se cítí společensky vysátí či vyčerpaní. Anebo jsou možná i přepracovaní, vystresovaní a mají prostě rádi svůj klid. Ať je to, jak chce, krátkodobý odpor k lidem nemusí být škodlivý. Duše si zkrátka řekne o potřebnou samotu. Problém však může nastat, pokud se nenávist k lidem stává „chronickou“, dlouhotrvající a stabilní.

Co vše vede k nesnášenlivosti lidí?

Nesnášenlivost lidí se u zdravého člověka bez duševních poruch neobjeví z čista jasna – většinou jí předchází nějaké negativní prožitky a zkušenosti. Na vině bývá zejména nakumulovaný stres, který nezřídka vyvolá intenzivní vztek (jste zkrátka rozzlobení na celý svět) a negativní myšlenky. Dalším faktorem, jenž přispívá k nesnášenlivosti lidí, je sociální úzkost. Ta spouští zpravidla nervozitu, strach a rozpaky. Ve společnosti lidí se necítíte komfortně a raději se izolujete. A do třetice je to introverze – introverti jsou raději v ústraní a obklopují se především milovanými lidmi, k nimž mají jakousi důvěru. Pokud se však vyskytne v jejich zóně někdo „cizí“ a narušuje jejich pohodlí, mohou jej začít nesnášet.

Misantropie versus „normální“ nesnášenlivost lidí

Člověk, který nenávidí lidi, bývá někdy označován za misantropa. Nejedná se sice o duševní poruchu, avšak tento životní pohled může být dán nalomenou duševní rovnováhou vlivem úzkostí, antisociální poruchou osobnosti či depresí – v tomto případě je vhodné zvážit rozhovor s psychologem, koučem nebo jiným terapeutem (obzvlášť pokud tyto stavy trvají dlouhodobě). Z obecného hlediska je však důležité říct si, že ne všechny musíte ve svém životě milovat. Občas vám totiž do cesty přijdou i lidi nesympatičtí, s kterými si prostě nemáte co říct. A někdy je také začnete vysloveně nesnášet – nechcete je ani fyzicky potkávat. Toto je, dá se říct, normální rovina, jež prožívá mnoho lidí.

Odpoutejte se od nesnášenlivosti lidí a ulevte své duši

Pokud patříte mezi ty, kteří někoho ve svém životě nesnáší, zkuste tento problém řešit. Uvědomte si také, že dlouhodobé negativní pocity mají špatný vliv na vaše fyzické i psychické zdraví – můžete více inklinovat k pojídání sladkostí, přejídání, k popíjení alkoholu ve velkém nebo jiným typům „drog“. Jedinou cestou, jak z toho ven, je nalezení vnitřní rovnováhy. Tu lze hledat několika způsoby:

  1. Dejte vale přemýšlení „všechno nebo nic“. Pokud máte problém s nějakou konkrétní osobou, můžete se zlobit nebo s ní nesouhlasit, zkuste to ale bez nenávisti. I přesto, že nesouhlasíte s tím, jak se tato osoba chová, nemusí to nutně znamenat, že se jedná o zlého člověka. Vaše pocity se pravděpodobně týkají jen nějakého problému, nikoliv té dané osoby.
  2. Vyhněte se zevšeobecňování. Lidé mají občas tendence „házet všechny do jednoho pytle“. Tomuto přemýšlení se snažte vyhnout. Pro jednu nebo pár nesympatických osob nemusíte zavrhnout ostatní v jakékoliv skupině.
  3. Naučte se být empatičtější. Empatie dokáže doslova zázraky. Může vám dost dobře pomoct vyhnout se iracionálnímu chování. Snažte se tedy vcítit do kůže toho druhého a neodsuzujte. Nikdo není dobrý nebo špatný. Každý člověk má svá specifika.
  4. Soustřeďte pozornost na sebepéči. Jakékoliv negativní pocity vám pomůže překonat hýčkání sebe sama. Udělejte ve svém životě nějaké změny, díky kterým se budete cítit lépe. A pokud jste introvert, nastavte si hranice, díky nimž si udržíte duševní komfort.

Několik slov na závěr

Ať už uděláte cokoliv dobrého pro zlomení pocitů nenávisti vůči druhým, přispějete ke svému kvalitnějšímu a šťastnějšímu životu. Uvědomte si, že nesnášenlivost v jakékoliv podobě ubírá tolik důležitou životní energii, kterou můžete investovat do mnohem krásnějších a inspirativnějších oblastí. Stačí jen otevřít oči, mysl i srdce a rozhlédnout se.

 

Zdroj: I Hate People: Why You Feel This Way and What to Do (verywellmind.com)