Tentokrát jsem ze soudku ájurvédy vybrala ghee – přepuštěné máslo, které využijete v kuchyni i při přípravě ozdravných receptur. Podíváme se na původ slova, recept na výrobu ghee a jeho staroindickou historii.

Původ ghee a jeho spojení s ájurvédou

Tentokrát se podíváme v rámci ájurvédy na tzv. ghee neboli ghí, což je výraz pocházející ze sanskrtu a znamená v překladu přepuštěné máslo. Původní podoba slova je ghrta a jeho základem je „ghr“, v překladu „zářit“. Myšlena je záře čisté mysli a zdravého těla. Je to propojení obou složek. V rámci indického systému léčitelství, ájurvédy, je ghee spojeno s celkovým posílením organismu a často je přezdíváno „elixír zdraví“. Mezi jeho hlavní složky působení patří:

  • celkové prodloužení života
  • podpora správné činnosti mozku

Podle pověstí jej uměli vyrobit staroindičtí léčitelé již 3 tisíc let př. n. l. Pojednává o něm například spis Sushruta Samhita. Ghee se již tehdy řadilo mezi sattvické potraviny, známé hlavně svými celkově harmonizujícími a blahodárnými účinky na lidské tělo. Zároveň povznáší lidskou mysl. Ghee je součástí nejen nejrůznějších indických terapií, ale také řady kulturních zvyků.

V čem spočívá ghee?

Už jsme si řekli, že ghee je přepuštěné máslo. V čem je ale ten zásadní rozdíl?

Během celého procesu, kdy je máslo postupně rozehřáto, se oddělí jednotlivé složky, kterými jsou laktóza, cukr a mléčné bílkoviny. Ty vytvoří v horní části pěnu, kterou stačí odebrat. Zároveň se odpaří veškerá voda. Zbyde nám tedy 100 % tuk, což původní máslo, obsahující přibližně 82 % tuku, nebylo.

Výhodou celého procesu je, že si ghee si zachová veškeré vitaminy, minerály a především kyselinu máselnou, která:

  • má antioxidační účinky
  • chrání sliznici střev
  • pomáhá účinně udržet hladinu inzulínu
  • má protizánětlivé účinky
  • podporuje funkci mozku (Omega 3 a omega 6)
  • snižuje hladinu cholesterolu v těle
  • pomáhá odbourat tuky

Ghee je součástí tradičního ájurvédského elixíru Chyawanprashe, jehož dalšími složkami jsou nejrůznější bylinky a amalaki. Konkrétní receptury jsou často předávány v rámci rodinné linie a pečlivě střeženy.

Výroba domácího ghee

Stejně jako cokoli jiného, i ghee bude mít tu nejlepší kvalitu, když ho vyrobíte doma, pečlivě a s láskou vůči tomu, pro koho je určené. Jak tedy na to? Co se děje s máslem při výrobě ghee jsme si už popsali, teď ještě postup.

Krok 1: Nesolené máslo dáme do kastrolku (s kvalitním dnem) a rozpustíme na plotně.

Krok 2: Máslo vaříme přibližně 25 minut, dokud se neodpaří voda. Během vaření sbíráme pěnu, která se tvoří na povrchu.

Krok 3: Na závěr se na dně hrnce objeví naspod tmavě hnědá usazenina. Teď už hotové ghee odstavíme a necháme zchladnout. Scedíme přes plátýnko, ideálně do skleněné nádoby. Nejspodnější usazeninu necháme rovnou v kastrolku, tedy nepřelíváme ji do pláténka.

Ghee lze využít v  kuchyni namísto klasického másla. Jeho výhodou je, že se nekazí a nemusí být ani v lednici.

Autorka článku čerpala z vlastních zkušeností a znalostí.