Moderní doba přináší mnoho výhod, ale samozřejmě i řadu nevýhod. Jednou z nich je sedavý způsob života, se kterým se všichni čím dál tím víc potýkáme. Sedavé zaměstnání a celkově nedostatek pohybu má negativní vliv na naše zdraví, zvláště na naše záda. Proto je důležité se s tímto problémem aktivně vypořádat a zajistit si bezbolestné další nutné sezení.

Správně si posedět

Prvním krokem k prevenci bolestí zad je správná poloha při sezení. Mnoho lidí má špatné návyky a sedí se shrbenou páteří. Zabývat se správnou polohou při sezení může být příjemné a efektivní řešení. Důležité je mít opěradlo židle ve správné výšce, tak aby kolena a zápěstí byly ve stejné linii. Záda by měla být opřená o židli, přičemž lopatky by měly být rovně a opřené o opěradlo. Pokud to vaše židle neumožňuje, zvažte investici do ergonomické náhrady, která bude šetřit vaše záda.

Vyskočit a protáhnout se

Dalším důležitým přístupem je pravidelné rozcvičování a protahování. Každý den udělejte několik jednoduchých cvičení na protažení zad a uvolnění svalů. Možná jste skeptičtí ohledně účinku těchto cviků, ale pravidelnost je klíčem k úspěchu. Vyzkoušejte například protažení dolní části zad vleže na podlaze nebo rotace horní části těla ve stoje. Pokud máte možnost, zvažte i jógu nebo pilates, které jsou skvělou volbou pro posílení a roztažení svalů.

Pravidlo 4 : 60

Dalším tipem je změna pracovní pozice až čtyřikrát za hodinu. To může znamenat krátkou přestávku, během které vstanete od pracovního stolu a projdete se po kanceláři. Můžete také využívat vyvýšených míst (třeba parapetů u oken), abyste mohli střídat pozice mezi sezením a stáním během práce. Toto pravidlo se nevztahuje pouze na zaměstnání, ale také na další situace, kdy trávíte hodně času v jedné pozici, například během cestování nebo při sledování televize.

Vyberte vhodnou kabelku nebo batůžek

Je také důležité myslet na správný výběr a používání kabelek, tašek či batohů na nezbytné dokumenty, notebooky a další nezbytnosti. Mnoho lidí si nedokáže představit život bez batohu nebo kabelky, ale špatně nošené a přeplněné tašky mohou vést ke zvýšenému namáhání zad a způsobovat bolest. V ideálním případě zvolte batoh s pevnými a širokými popruhy, který rozkládá váhu rovnoměrně na ramena. Také je důležité nenosit s sebou přebytečné věci a pravidelně vyprázdnit a upravit obsah.

Vhodná péče o záda

Pokud už bolest zad přeci jen vznikne, nezapomínejte na vhodnou péči. Můžete zkusit léčebné masti nebo návštěvu fyzioterapeuta. Zejména fyzioterapie vám pomůže s uvolněním svalů, zmírněním bolesti a posílením svalového aparátu zad.

Celkově je důležité změnit své životní návyky a věnovat se péči i o svá záda. Prevence je lepší než léčba, takže nic neodkládejte a začněte aktivně tento problém řešit. Vaše tělo vám za to bude vděčné, protože záda jsou nesmírně důležitá a jejich pohoda je základem pro kvalitní život bez omezení.

 

Autor při tvorbě článku využil svých vlastních znalostí a zkušeností.

Inspirace: https://www.healthline.com/search?q1=back%20pain%20symptoms