Máte pocit, že se nezastavíte a jste stále v jednom kole? V hlavě nosíte plno starostí a každodenní shon už vás unavuje? Pak nastal nejvyšší čas se na chvíli zastavit. I drobné změny v životě dokážou zázraky.
Budujte si odolnost vůči stresu
Každodenní stres ze života většinou zcela eliminovat není možné, existují totiž faktory, které můžete jen stěží nějak ovlivnit. Klidnější období zkrátka střídají ta náročnější. A právě na obtížnější situace se můžete připravit tím, že si budete budovat zvýšenou odolnost vůči stresu. Pomůže vám to rychleji se zotavit, udržet se psychicky více v pohodě a zvládat stresující chvíle s větším nadhledem.
Je mnoho způsobů, jak se stát psychicky odolnějším, tato proměna však nikdy nenastane ze dne na den. Jedná se spíše o dlouhodobý proces, potažmo celkovou změnu v dosavadním životním stylu a přístupu k životu. Bojovat se stresem pomůže zdravý a vyvážený jídelníček, pitný režim i dostatek kvalitního spánku. Pozitivní účinky má také pobyt v přírodě a pohyb. K rychlému uklidnění přispěje cvičení jógy, stejně jako dechové cvičení proti stresu.
V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že nemá smysl bojovat s něčím, co nedokážete změnit.
Cenný artikl: Čas na sebe
Možná máte pocit, že na sebe vůbec nemáte čas. Pro zdraví a dobrou psychickou kondici je ale velice významné mít možnost relaxovat. Zkuste si v hektickém dnu vyčlenit alespoň chvíli, která bude určená pouze pro vás. I pouhých 15 minut denně se v dlouhodobém horizontu pozitivně projeví. Říkáte, že ani tento čas nemáte? A kolik ho strávíte projížděním sociálních sítí na chytrém telefonu? Schválně si zkuste změřit dobu (existují k tomu i různé aplikace), kterou brouzdání na internetu věnujete. Pravděpodobně vás výsledek nemile překvapí.
Vyčleněný čas věnujte raději relaxaci nebo koníčku, který vás naplňuje. Nenechte se rušit digitální technikou ani jinými okolními vlivy. Můžete vyrazit třeba na procházku okolo domu a užívat si čerstvý vzduch, proběhnout se, zacvičit si nebo se pustit do vybarvování antistresových omalovánek. Je jedno, pro co se nakonec rozhodnete, každopádně by se mělo jednat o činnost, která vás nějakým způsobem uklidňuje a umožní pročistit si hlavu.
Nezanedbávejte sociální vztahy
Pro samé povinnosti mají mnozí nás potíže udržovat společenské vztahy s rodinnou či přáteli. Komunikace se stále častěji přesouvá z roviny osobní do té virtuální. Možná si každodenně píšete, ale osobní kontakt to zkrátka nikdy nenahradí.
Společenský život má na duševní stav člověka obrovský vliv a jeho úplná absence může být až destruktivní. I když máme každý odlišnou míru potřeby vídat se s ostatními lidmi, sociální izolace neprospívá nikomu z nás. Během komunikace a sociální interakce si procvičujeme kognitivní dovednosti, a podle nejednoho výzkumu si zároveň zvyšujeme odolnost vůči stresu.
Není povinností být stále „happy“
Je zcela přirozené, že člověk občas zažívá situace, kdy se cítí ztracený, smutný, nebo dokonce nešťastný. Život není snadný a každý z nás si občas projde náročným obdobím, během kterého mu není lehko na duši.
Pokud se necítíte dobře, nezadržujte emoce v sobě, klidně si poplakejte, zanadávejte. Hlavně na to nebuďte sami. Podpora rodiny a přátel pomůže tyto stresující chvíle lépe zvládnout. A jestliže nemáte spřízněnou duši po ruce, neostýchejte se požádat o pomoc odborníka.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.
Zdroj inspirace: https://mind.betterme.world/