Ještě nedávno bylo létání do tropických destinací v podzimním a zimním období pro Čechy spíše luxusem. Dnes je však cestování do teplých krajů realitou mnoha lidí, kteří touží uniknout chladnému a šedivému počasí. Dlouhé lety jsou však často spojeny s různými nepříjemnostmi a zdravotními obtížemi. Jak se vyrovnat s těmito úskalími a udělat si cestu co nejpříjemnější?

Ztuhnutí svalů

Prvním problematickým aspektem dlouhých letů je mnohahodinové sezení v malém prostoru, které často vede ke ztuhnutí svalů a celkovému nepohodlí. Důležité je proto pravidelně vstát a protáhnout se v chodbě letadla nebo provádět jednoduché cviky vsedě. Přirozenou pružnost a krevní oběh podporují také antistresové míčky. Skvělá rada se týká výběru oblečení na cestu. Je dobré vzít si volnější oblečení, které neomezuje pohyb, a také pohodlné boty.

Otoky

Dalším běžným zdravotním problémem jsou otoky nohou způsobené dlouhým sezením a nedostatečným pohybem. Je důležité mít již zmíněnou vhodnou (volnější) obuv, pít dostatek tekutin a vyhnout se příliš slané stravě, která by mohla přispět k otokům. Velmi účinná je také kompresní podpora nohou, ať už ve formě kompresních punčoch nebo zdravotních ponožek.

Dehydratace

Dalším problémem jsou suché oči a dehydratace v důsledku nízké vlhkosti vzduchu na palubě letadla. Je důležité si přinést oční kapky, které pomohou udržet oči hydratované, a také pít spoustu vody, aby se zamezilo vysychání organismu. Vhodná je také hydratační pleťová maska, která pomáhá udržet vlhkost pokožky. Dále je dobré vyhnout se nadměrné konzumaci alkoholu a kávy, které mohou ještě více dehydratovat tělo.

Jet lag

Nepříjemným účinkem dlouhých letů je tzv. jet lag, tedy narušení spánkového rytmu, které je způsobené změnou časových pásem. Existuje několik způsobů, jak mu předcházet. Doporučuje se již několik dní před letem snažit se přizpůsobit novému časovému pásmu a posunout si spánkový režim. Během letu je pak vhodné přijmout místní čas, a pokud možno se ho držet ihned po příletu. Může vám pomoci krátký šlofík na palubě, kdy se tělo zregeneruje a doplní energii.

Pokud využijete námi doporučené a osvědčené tipy, vaše cestování letadlem by mohlo být dokonce příjemným zážitkem, který se stane součástí dlouho očekávané a krásné dovolené.

Vydejte se na svou exotickou cestu, aniž byste si museli zahrávat se svým zdravím.

 

Autor při tvorbě článku využil svých vlastních znalostí a zkušeností.