Na pojem „ekologická domácnost“ se dá nahlédnout z několika možných úhlů. Jedním z nich je samotné vybavení domácnosti, její zateplení nebo zdroj energie. Stejně tak se ale na ekologické domácnosti podílí třídění a nakupování eco-friendly produktů.

Základním pilířem eko domácnosti je nízkoenergetická budova

Abyste vyšli vstříc přírodě i bankovnímu účtu, je potřeba to vzít zcela od základu. Pokud se tedy například chystáte stavět nový rodinný dům nebo jej renovovat, věnujte pozornost zejména kvalitnímu zateplení a výběru energeticky úsporných spotřebičů, ideálně třídy A. Stejně tak úsporné by mělo být i osvětlení, kdy jsou nejvíc doporučovaná LED světla. Všechno souvisí se vším, jestliže budete mít domácnost kvalitně zateplenou, nebude nutné využívat vytápění v takovém množství, jako kdyby vám pod nedostatečně těsnícími okny procházel průvan.

Místo klasického deskového radiátoru zvolte raději podlahové vytápění. Ideálně se přidejte k domácnostem, které jako zdroj energie využívají solární panely. Ty je možné nainstalovat na střechu domu, případně na vytyčenou plochu na zahradě. Rázem se tak stanete soběstačnou, a hlavně zelenou domácností, jejíž náklady na provoz budou minimální.

Pozornost věnujte i vybavení a doplňkům

Podstatné jsou pro ekologickou domácnost nejen výše zmíněné energeticky úsporné spotřebiče společně s LED světly, ale taktéž je podstatné vybírat nábytek, při jehož výrobě bylo myšleno jak na kvalitu, tak na zákazníka s přírodou. Vhodné je tedy vybavení nenakupovat u masových řetězců, u kterých je často velkým lákadlem nízká cena, nicméně s negativní stopou na životním prostředí. Taktéž se zbytečně nezavalujte věcmi, které ve výsledku ani nepotřebujete.

Zkuste si předem, než si něco koupíte, důkladně promyslet, zda danou věc dostatečně využijete nebo na ni bude pouze někde v rohu sedat prach. Stejně tak, pokud již něco nepotřebujete, prodejte to dále či darujte potřebným. Taktéž i vy, chcete-li si něco nového zakoupit, ať už se jedná o vybavení do kuchyně nebo třeba nové oblečení, porozhlédněte se prvně v kamenných či internetových bazarech. Produktů je zde nepřeberné množství a častokrát za směšné ceny.

Nezapomeňte ani na své chování vůči životnímu prostředí

Zelená domácnost bez ekologicky smýšlejících členů nikdy nebude kompletní. Nezapomeňte tak zaslouženou pozornost věnovat i recyklaci, a to i bioodpadu, kterého je v domácnostech spousta. Vyhodit se dá jak do hnědých popelnic na to určených, tak do vlastního kompostéru, kdy se dá vzniklá hmota využívat jako hnojivo na zahradě.

Recyklovat je však určitým způsobem možné i vodu, jak? Nachytejte si do nádoby dešťovou vodu a využijte ji následně pro zalívání květin nebo s ní například umyjte podlahy. Skvělou možností je také instalace podzemní nádrže, která zajistí efektivnější zachytávání dešťové vody než třeba takový kbelík.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.