Zábavní parky jsou mezi dětmi většinou na vrcholu jejich zájmu. Aby ne. Spousta pohádkových postaviček, atrakcí a jiných lákadel. Taky je to ale černá díra na peníze. Vejdete-li se do dvaceti tisíc, považujte to za výhru. Nebo na to jděte jinak!

Neotřelé nápady se cení

Každý rodič se chová podle stavu v peněžence. Je jasné, že nemůžete dětem dopřát všechno na světě. To ale neznamená, že se musíte limitovat a po večerech brečet do polštáře, že toho legendárního Mickeyho Mouse váš špuntík neuvidí.

Nejsou to tipy do stovky, ale vyjdou mnohem levněji než slavný Disneyland a mají jedinečnou moc dítěti ukázat, že není všechno zlato, co se třpytí. A že někdy je “v bočních uličkách” mnohem více zábavy.

Noc na zámku

V České republice je zámků a hradů jako hub po dešti. A mnohé z nich nabízejí různé programy pro děti. Od tematických výstav po noční prohlídky se strašidly nebo rytíři. Zapátrejte a najděte ten, kde můžete přenocovat v zámecké komnatě. Pro kluky i holky je to ohromný zážitek. Mohou strávit noc na místě jako princové a princezny, protáhnout si záda v královské posteli a ráno si nechat donést snídani.

TIP: Vystrojte děti a nechte je, aby si vzaly kostým rytíře nebo princezny a užily si noc se vším všudy. Vy s nimi držte basu a mimořádně nebuďte za přísné hlídače, ale vžijte se do role krále a královny nebo služebnictva.

Jen pozor na to, že tento zážitek je skutečně návykový. Pokud nejste limitovaní jazykem, v Rakousku a jižním Německu jsou kouzelná místa s přiměřeným ceníkem.

Den ve skanzenu

Připadá vám to nudné a nezajímavé? Opak je pravdou. Skanzen není totiž jen o prohlídce, ale především o tom, aby si děti vyslechly různé příběhy a osahaly si všemožná řemesla. Naplánujte cestu tak, abyste se do skanzenu podívali v době masopustu, Velikonoc nebo Vánoc. To bývají tematické akce, kdy si můžete vyzkoušet praní prádla na valše, tkaní a předení, poslechnete písně, naučíte se pracovat se studnou a ohánět se v kuchyni. Děti si budou připadat jako v pohádce.

V těle mořské panny

Pokud už se vaše holčička obratně pohybuje pod vodou a při plavání o ni nemáte strach, můžete vytáhnout z rukávu unikátní zážitek. Kdo by nemiloval Ariel? Je to legenda. Každá dívka sní o tom, že se bude předhánět s vlnami a jednou najde krásného prince.

Spousta vodních parků nabízí různé programy pro nejmenší – od plavání miminek po lekce skoků do vody. Hledejte takový, kde se holčičky mohou převléknout za mořské panny, ponořit se a spolu s dalšími zúčastněnými se nechat profesionálně vyfotit. Jedinečný zážitek a úžasná památka.

Prazvláštní mazlíček

Chodíte na procházky se psem, mazlíte se s kočkou a chodíte na druhou stranu vesnice pozorovat ovce? Byli jste na syslí louce a pravidelně navštěvujete zoo s hady? Výborně. Vztah ke zvířatům je pro děti velmi důležitý. Na jeden druh se ale zapomíná. Lamy.

Není jich mnoho, ale některé farmy, které se specializují na chov těchto potrhlých zvířat, mají v nabídce procházku klidně i na několik hodin. Dostane svou lamu, robustní vodítko a vyvedete novou kámošku na vzduch. Pak jí dáte najíst, podrbete ji za uchem a ona vás zhodnotí. Skloní se a dá vám najevo, že jste parťák k pohledání? Nebo vás poplive a schová se zpátky do stáje? Procházku zvládnou i menší děti a nového přítele ze zvířecí říše si budou hýčkat a střežit jako oko v hlavě.

Den v přírodě

Procházky, výlety do lesa nebo koupačka v jezeře? To je standard. Připravte dětem celý den plný aktivit, které běžně nezažívají. Vyjeďte na horu lanovkou, vystoupejte na vrchol, vytáhněte z batohu piknikovou deku a napečené dobroty, zahrajte si deskovku a dolů se svezte na pneumatikách.

Není to zadarmo a pochopitelně to nemusí být na pořadu dne často, ale jednou za čas je to pro děti milé zpestření.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.