Současné rychlé životní tempo je velmi často spouštěčem stresu. Jednou z nejúčinnějších možností, jak si ulevit, je spojit se s přírodou. Právě ta působí blahodárně jak na psychické, tak mnohdy i na fyzické zdraví.
Snížení stresu a odreagování se
Pravidelné procházky přírodou přispívají ke snížení hladiny stresu. Mohou za to jak zklidňující zvuky, tak pohled na zeleň. Zelená se totiž řadí ke zklidňujícím barvám, pomůže uvolnit napětí a cítit se příjemněji. Pobyt v přírodě, stejně jako vykonávaná sportovní aktivita, přispívají k uvolnění endorfinů, tedy hormonů štěstí. V obklopení krásné přírody se člověk snáze otevírá pozitivním myšlenkám, dobré náladě a hledání nových perspektiv.
Mimo jiné pak trávení času v přírodě prokazatelně zlepšuje spánek, efekt se dá podpořit také vypitím meduňkového čaje zhruba hodinu před ulehnutím do postele. Lidské tělo se v lese, na louce či kdekoliv jinde v přírodě uvolní, načerpá více denního světla, což má kladný vliv na spánkový cyklus.
Redukce syndromu vyhoření
Moderní svět na člověka častokrát přichystá náročné situace a tlaky, které mohou zapříčinit syndrom vyhoření. Příroda, jakožto bezpečné útočiště, může pomoci tento stav snáze překonat. Před odchodem z domova tam nechejte telefony či jiné rušivé elementy, ať si můžete za poslechu šelesti stromů vyčistit hlavu. Kromě procházky se do přírody vydejte i na sběr plodin, třeba borůvek nebo hub, anebo si tu zaběhejte. Čerstvý vzduch společně s oblíbenou aktivitou uvolňuje napětí v těle a pomáhá tělu i mysli se zregenerovat. Příroda vytváří ideální prostředí pro meditaci, která nám opět dokáže uvolnit mysl a umožní nám snáze zvládnout nastalé problémy.
Nezapomeňte si nasbírat léčivé rostliny
Léčivý vliv má příroda na naši psychiku také poklady, které nabízí. Patří mezi ně především různé bylinky, jako je heřmánek, kopřiva nebo máta, které se pyšní četnými pozitivními účinky na lidské zdraví. Sklizený heřmánek pomůže se zklidněním, podpoří trávení a bojuje proti nespavosti. Připravit si heřmánkový čaj je skvělou volbou také v momentě, kdy se člověk potýká s ledvinovými problémy. Kopřiva je pro změnu úžasnou surovinou do kuchyně, vyzkoušejte ji zejména do jarních nádivek nebo si ji vychutnejte jako špenát. Oproti tomu kopřivový čaj podá pomocnou ruku při problémech s ledvinami či klouby.
Již samotný sběr bylinek působí na lidské tělo blahodárně, ať už má vybraná rostlina pozitivní vliv na lidskou psychiku, anebo ji nikterak neovlivňuje. Máta, rostoucí převážně poblíž vody, uvolňuje napětí a zlepšuje zažívání. Společně s levandulí se jedná o vyhledávané relaxační bylinky, které se využívají také například v difuzérech.
Bylinná aromaterapie
Využití bylinných esenciálních olejů opět pozitivně ovlivňuje náladu a snižuje hladinu stresu. Zaměřte se zejména na oleje, jako je levandulový, mátový či rozmarýnový. Aromaterapie je ideální náhradou v momentě, kdy se nemůžete vydat přímo do přírody, anebo se chcete oddat uvolňující relaxaci z pohodlí domova.
Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.