Je zima. Sychravé počasí, občas sníh, déšť, mlhy, studený vítr. A pořád dokola. Tři nebo spíš čtyři měsíce v kuse. Možná i víc. Než se všechno zase zazelená. O nachlazení není nouze u dětí i dospělých. Posmrkáváte, kašlete, kýcháte? Jakou si naordinujete léčbu?

Nemoc si nevybírá

Jednou to schytají děti, pak dospěláci. Je to na střídačku. Lidský organismus je zkrátka oslabený. Možná jste nachytali vitamín D a jedli víceméně jen ovoce a zeleninu, ale dny, které se promění v podivně sychravé s občasnými mrazíky, taková změna je pro tělo prostě moc silná. A neumí s ní bojovat. A tak padnete.

Začne vás škrábat v krku, cítíte žaludek na vodě, přidají se zvýšené teploty, bolí vás klouby, v hlavě tepe, jste nesoustředění, cítíte únavu. Sotva se vyhrabete z postele, abyste si uvařili čaj nebo se došli osprchovat. Je to náročné. Pro všechny. Někdy trvá nemoc pouhý den, kdy se druhé ráno probudíte jako znovuzrození, jindy týden. Hodně záleží na správně zvolené léčbě. Ale která to je? Léky, odpočinek nebo chytrá kombinace obojího?

Léky na scénu

Otevřete tedy box s léky a začnete zběsile přebírat. Máte doma slušnou zásobu tabletek. Na hlavu, na nachlazení, na horečku, na bolest, na ztrátu energie, na nedostatečnou koncentraci, na prevenci “kdyby náhodou”. A to nemluvíme o sirupech, čípcích a šumivých tabletách, které se dají rozpustit ve vodě. Ty vás vrátí do života do pár minut. Všechny tyhle zázraky mají ale řadu vedlejších účinků, které mohou léčbu protáhnout o několik dní, protože se budou se skutečnou pomocí přetahovat o pozornost.

Do postele, hned!

Pokud je vám ouvej, měli byste okamžitě a bez zbytečných prodlev ve stylu “ještě tohle musím dodělat” zaplout do postele. Proč? Protože odpočinek je v začátku nemoci, kdy cítíte nepohodlí a tušíte nástup mnohem silnějších projevů, zásadní. Pokud ho podceníte, symptomy zesílí a pak skutečně bude potřeba pomoc neonových tabletek.

Zatáhněte rolety, vypněte rádio a televizi, vyžeňte kočku a nastavte embargo na otravné zvuky, návštěvy a dotazy do počtu. Navlékněte teplé ponožky a tričko na doma a zachumlejte se pod peřinu. Do pár minut usnete. Snažte se o to bez podpory prášků. Šero a klid vás ukolébají, nebojte. Když se po dvou nebo třech hodinách vzbudíte, naordinujte si čaj, přeměřte se a znovu to samé, šup do postele. Takhle to opakujte klidně celý den. Nemusíte mít obavy, že v noci neusnete. Pokud tělo usíná přirozeně během dne, v noci to půjde stejně tak dobře.

Hlavně zapomeňte na výčitky ohledně práce, úklidu, starosti o děti nebo teplé večeře. O to se postará partner nebo ten, na koho jste – bylo-li to třeba – delegovali všechny povinnosti.

Proč to zkusit bez léků?

Nemusíte. Můžete. Důvodů je několik. Pokud hned tělu dopřejete pomoc v podobě tabletek, organismus si zvykne na to, že má pomocnou berličku. Vždycky a hned. A přestane se snažit. O dost zeslábne. To neznamená jen to, že při nemoci ze sebe nevydá maximální úsilí potíže překonat, ale ani za běžného chodu pro vás nebude oporou a čím dál častěji ho překoná nemoc. Nachlazení, chřipka, angína, rýma, dušnost, alergie.

S nadsázkou by se dalo říct, že čím více léků užíváte, tím častější budou útoky zvenčí. Roztáčí se tak vcelku nebezpečné kolo, které se nikdy nezastaví. Nikdy. Zamyslete se tedy nad tím – až budete mít náběh na nemoc, jestli není lepší zažít pár hodin diskomfortu, přivřít oči a zkusit s podporou čajů a bylinek den nebo dva překonat spánkem. Je to nejzdravější možná varianta. A je s podivem, že jí tolik lidí opovrhuje.

Všeho s mírou

Pokud cítíte vážnější potíže nebo problémy neustupují, nasaďte klasickou léčbu s tabletkami nebo navštivte lékaře, který doporučí vhodný postup. Rozhodně nelze spánek naordinovat za každé situace. Stejně tak, jakoby právě léky neměly být na talíři automaticky.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních zkušeností.