Zatímco příroda se s přicházejícím jarem probouzí k životu, na lidské tělo padá v důsledku dlouhých zimních měsíců jarní únava. Náhlé fyzické i psychické vyčerpání se však dá zmírnit, a to hned několika způsoby, jaké to jsou?

Posílení imunity

Tou nejpodstatnější a nejúčinnější metodou, jak zmírnit příznaky jarní únavy, je posílení vlastní imunity. Odvážlivci mohou zkusit otužování se ve vodě, účinné jsou však i dlouhé procházky na studeném vzduchu nebo projížďky na kole. Stejně tak žádoucí je, abyste svému tělu dodali potřebné vitaminy, především C, a minerály, jako je selen nebo zinek. Kromě bohaté konzumace ovoce a zeleniny je doporučované nasadit vitaminy ve formě doplňků stravy.

Dostatek odpočinku

Dopřát si alespoň sedmihodinový spánek bychom měli každý den, tím spíš s odcházející zimou. Nedostatek spánku lidskou imunitu zatěžuje více, než se na první pohled může zdát, proto raději sledování oblíbeného seriálu nahraďte spánkem navíc. Zasloužený odpočinek však může představovat i četba knihy, kreslení a malování nebo třeba procházka po okolí. S jarem přicházejí i první sluneční paprsky, které lidskému tělu po dlouhé zimě dodají potřebný vitamin D, který opět mimo jiné slouží jako vzpruha pro naši imunitu.

Přizpůsobení jídelníčku

Z jídelníčku by se měla kompletně vynechat těžká jídla plná tuků a sacharidů, která by unavený organismus zbytečně zatěžovala. Místo toho své pokrmy sestavte tak, aby obsahovaly dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a mléčných výrobků. Skvělá jsou ovocná či zeleninová smoothie a čerstvé šťávy, které tělu dodají nejen potřebné látky, ale pomohou i s dodržováním pitného režimu. Obědové pokrmy by měly zahrnovat ryby a zeleninové přílohy, skvělé jsou i jarní polévky připravované například z hrášku, bylinek, ředkviček nebo špenátu.

Detox organismu

S nedostatkem energie pomůže i jarní detox, který z těla odstraní toxické látky. K vyplavení škodlivých látek přispěje především zvýšený pitný režim, ten by se měl ideálně skládat z vody a kopřivového čaje. Ihned po probuzení si dopřejte vlažnou vodu s citronem a zkuste vynechat ranní kávu, která naopak vodu v těle zadržuje. Oblíbenou superpotravinou, vyhledávanou nejen pro detox, je chlorella, tedy řasový extrakt bohatý na bílkoviny. Lžičku chlorelly stačí každý den přisypat například do smoothie. Omezit by se měla konzumace masa, cukru a alkoholu. Chybět by během detoxikace neměla ani vláknina ve formě semínek.

Jarní únava postihne každého z nás, někoho silně, někoho naopak téměř nepatrně. Dopřát svému tělu dostatek vitaminů a odpočinku je však doporučené všem, kteří své tělo chtějí po dlouhé zimě opět nastartovat.

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.