Pochmurné podzimní počasí se mnohdy negativně projeví jak na fyzickém, tak psychickém zdraví. Bylinné čaje jsou jedním ze způsobů, jak si toto roční období užít, a to s posíleným zdravím i pohodovou náladou. Jaké čaje patří mezi nejvyhledávanější?

Zklidňující heřmánkový čaj

Heřmánek patří mezi vyhledávané bylinky pro podpoření relaxace a na zklidnění. S poklesem denního světla se pojí podzimní únava, se kterou může heřmánkový čaj také pomoci. Bylinka totiž zlepšuje kvalitu spánku, který je klíčový pro posílení imunity. Kromě toho heřmánek podporuje trávení a zmírňuje zažívací potíže. Pomocnou ruku podá také při nachlazení, bolesti v krku a rýmě. Pro lepší chuť a ještě intenzivnější účinky smíchejte heřmánek s mátou. Společně ulevují od psychických i fyzických problémů a zlepšují zažívání.

Tip! Pro posílení imunitního systému během chladných dnů je skvělá také heřmánková koupel. Tu si snadno připravíte odvarem z čerstvých nebo sušených květů. Doporučovaná doba koupele je kolem 15 až 20 minut.

Tymián jako přírodní antibiotikum

Podpořit imunitu dokáže i tymiánový čaj, stejně jako zlepšit trávení. Účinky tymiánu jsou natolik silné, že se mu dokonce přezdívá „přírodní“ antibiotikum. Vhodné je čaj popíjet při nástupech prvních příznaků nemoci nebo čistě preventivně. Nikdy by se však neměly pít více než tři šálky denně, v opačném případě může dojít k podráždění žaludku. Pro lepší chuť zkuste přimíchat citron či med. S podzimními dny často přichází i smutnější nálada, proto je vhodné zdůraznit, že bylina má pozitivní vliv na nervový systém.

Rozmarýnový čaj na povzbuzení

Pomoci s překonáním podzimní únavy může též rozmarýnový čaj, který povzbudí tělo i mysl. Doporučovaný je také jako nápoj do školy či zaměstnání, jelikož zlepšuje koncentraci a bojuje proti únavě. Kromě toho rozmarýn harmonizuje trávení, pomáhá při kašli a rýmě, a stejně tak podporuje prokrvení končetin. Výhoda rozmarýnu spočívá především v jeho schopnosti zklidnit nervy, ale zároveň tělo povzbudit. Podobně jako rozmarýnový čaj působí esenciální rozmarýnový olej, který při inhalování pomáhá rozproudit energii, zlepšuje paměť i koncentraci.

Máta na osvěžení a povzbuzení

Výbornou volbou je také mátový čaj, který nabízí nejen spoustu zdravotních benefitů, ale ještě navíc dobře chutná. Vychutnat si můžete jak běžně dostupný čaj z máty peprné, tak také šálek čaje z máty zázvorové, jahodové, ananasové nebo třeba čokoládové. Díky osvěžující chuti mátový čaj povzbudí, pomůže proti únavě, a kromě toho pozitivně působí na trávicí systém. Mezi další pozitivní účinky se řadí posílení imunitního systému nebo léčba dýchacího systému. Jako v případě rozmarýnu, i tato bylina má své čestné zastoupení v aromaterapii, kdy posiluje nervy, zlepšuje paměť a pomáhá při bolestech hlavy.

Bylinkové čaje jsou cenným zdrojem zdraví prospěšných látek, díky kterým si podzimní dny máte možnost užít o to více.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.