Ještě nedávno bylo léto, přitom zima už číhá za rohem. Zima s chladným počasím, které se k ní váže, přináší pokušení zůstat doma pod teplou dekou s rozečtenou knihou v ruce. Je to čas, kdy máme málo pohybu a kdy si častěji dopřáváme těžší jídla. Právě proto může tělu v zimních měsících prospět detox, který mu navrátí energii a sílu a připraví ho na nadcházející jaro.

Co je detox a proč absolvovat právě ten zimní?

Detoxikace organismu, často zkracovaná na „detox”, je proces odstraňování škodlivých látek z těla, které se v něm hromadí z různých důvodů. Těmi jsou nejčastěji těžká, mastná jídla, alkohol, stres nebo znečištěné ovzduší. Zimní detox je způsob, jak tělu pomoci vyčistit se a zregenerovat po zátěži, které jsme ho vystavovali během celého roku.

V zimě naše tělo často zpomaluje metabolismus, což může vést k přibírání na váze. Díky detoxu se metabolismus opět nastartuje a udržet tělesnou hmotnost pod kontrolou je tak mnohem snazší. Během studených dnů jsme také náchylnější k nemocem, jako je chřipka a nachlazení. Detox posiluje imunitu tím, že odstraňuje škodliviny, které mohou oslabit obranyschopnost těla, a zlepšuje tak celkové zdraví.

Tipy, jak zvládnout zimní detox

Existuje mnoho způsobů, jak provádět zimní detox, ale tím nejdůležitějším faktorem je vždy strava. Rozhodně do svého jídelníčku zařaďte dostatek zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Brokolice, okurka, jablka a citrony jsou skvělou volbou, neboť podporují proces detoxikace a dodávají tělu potřebné živiny. Důležitým prvkem zimního detoxu je také dostatečný přísun vody. Voda je nezbytná pro odplavování škodlivin z těla.

Kromě vody si dopřejte také čaje z bylin, jako je například máta nebo kopřiva, případně zelený čaj. Několikrát týdně se věnujte sportu, i v zimě můžete cvičit jak venku, tak v posilovně, případně alespoň doma před televizí. Pohyb pomáhá zrychlit metabolismus a podporuje cirkulaci krve. Nezapomínejte ani na pravidelné procházky, přičemž ideální počet kroků je alespoň 6 000.

Na jaké konkrétní zdravotní benefity se můžeme těšit?

Zimní detox může znatelně zvýšit energii mimo jiné tím, že pomáhá tělu spálit přebytečné tuky aktivací metabolismu. Navíc bude tělo odolnější proti nemocem i stresu. Kromě toho dochází ke zlepšení a prozáření pleti a ke snížení výskytu akné či jiných kožních problémů. Škodliviny a toxiny v těle mohou narušit hormonální rovnováhu, což může vést k různým zdravotním problémům, včetně problémů s váhou a emocionálními výkyvy. Zimní detox pomáhá obnovit tuto rovnováhu a podporuje hormonální zdraví.

Zimní detox není jen o očistě těla a úpravě jídelníčku, ale o celkovém zlepšení psychického i fyzického zdraví. Pomáhá tělu obnovit energii, posílit imunitu i zlepšit náladu. Kromě zdravějšího stravování a pravidelného pohybu neberte na lehkou váhu ani dostatek spánku, který je nejen v zimních měsících pro zdraví těla velmi podstatný.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.

Zdroj inspirace: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style