Nachlazení je nepříjemné onemocnění, které během roku postihne mnoho z nás, obzvláště během chladných měsíců. Místo léčby léky se můžeme obrátit k přírodním metodám, které pomohou zvládnout příznaky a rychle se uzdravit. Zde je pár osvědčených metod, jak překonat nachlazení přírodní cestou.

Inhalace pro uvolnění dýchacích cest

Inhalace horké páry patří mezi nejúčinnější způsoby zmírnění příznaků nachlazení. Horký vzduch pomáhá uvolnit dýchací cesty a zvlhčit sliznice, což pro změnu usnadňuje dýchání. Stačí do misky nalít horkou vodu a zakrýt si nad ní hlavu ručníkem, abyste mohli dýchat horkou páru. Přidáním několika kapek éterického oleje do vody, jako je eukalyptový nebo mátový, inhalaci o to více zefektivníte. Užitečné je inhalování bylinek nejen při nachlazení, ale také pro uvolnění ucpaného nosu nebo odstranění bolesti v krku.

Bylinkové čaje pro posílení imunity

Pití bylinkových čajů může významně přispět k posílení imunitního systému a urychlení zotavení z nachlazení. Některé bylinky, jako je například echinacea, šalvěj nebo máta, mají protizánětlivé a antivirové vlastnosti. Šálek bylinkového čaje s medem a citrónem výrazně přispívá ke zlepšení zdravotního stavu a v případě máty i k uvolnění ucpaných dýchacích cest. Vhodné jsou horké bylinkové čaje také při bolestech hlavy či pro zahřátí a prevenci nachlazení. Využít můžete jak vlastní usušené zásoby, tak zakoupené bylinné směsi.

Bylinné zábaly pro uvolnění svalů a bolesti

Nachlazení se často pojí s bolestí svalů, se kterou mohou pomoci bylinné zábaly. Stačí nahřáté bylinné polštářky přiložit na rozbolavělou část těla a nechat horko proniknout do ztuhlých svalů. Pokud doma nemáte nahřívací bylinné polštářky, připravte si horkou bylinnou koupel. Byliny, jako je máta, levandule nebo rozmarýn, mají uklidňující účinky a pomohou vám cítit se lépe. Jak bylinné zábaly, tak koupele mohou být opakovány podle potřeby.

Zvýšení příjmu vitamínu C

Vitamín C má významný vliv na posílení imunity a rychlejší zotavení z nachlazení. Dopřejte svému tělu dostatečné množství potravin bohatých na vitamín C, například citrusových plodů, kiwi, papáji nebo papriky. Konzumace těchto potravin může zkrátit dobu trvání nemoci a pomoci vám rychleji se zotavit. Případně můžete zvážit také doplňky stravy obsahující vitamín C.

Dostatek odpočinku a hydratace

Posledním, ale klíčovým prvkem při přirozeném překonání nachlazení je dostatek odpočinku a dodržování pitného režimu. Když jsme nemocní, potřebuje naše tělo více energie pro boj s infekcí. Dopřejte si proto několik hodin spánku navíc, abyste pomohli tělu se co nejrychleji zotavit. Současně je důležité pít dostatek vody, teplých nápojů (ideálně bylinkových čajů) a často jíst vývary, abyste udrželi tělo hydratované a pomohli mu eliminovat toxiny.

S těmito přírodními metodami můžete urychlit své zotavení a zmírnit nepříjemné příznaky nachlazení. Inhalace, bylinkové čaje, zábaly, dostatek vitamínu C a odpočinku jsou klíčové faktory, které vám pomohou překonat nachlazení a rychleji se vrátit k normálnímu životu.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.

Zdroj inspirace: články o léčbě nachlazení přírodní cestou na www.jakzdrave.cz