Skvělá chuť plodů a silné léčivé účinky kořene a listů dělají z ostružiníku bylinu, která musí být součástí každé domácí přírodní lékárny. Je výhodou, že roste snad ve všech lesích. Takže stačí vyrazit s košíkem na lov. Jak ostružina prospěje?

Desítky druhů, sbírejte raději v lese

Ostružiníku se lidově říká černice a patří mezi systematicky nejsložitější rostliny. Najdete ho po celém světě, existuje mnoho různých druhů. Rychle roste, dá se říct, že jako plevel, a právě proto je lepší si pro ostružinu zajít do přírody. Na zahradě se totiž může velmi rychle stát dominantní rostlinou a zahubit vše okolo. Navíc bohaté keře nevypadají hezky a plody se z nich trhají dost těžko. Pokud se přece jen pro ostružinu na zahradě rozhodnete, volte beztrnnou rostlinu. Nemusíte se bát, že v přírodě na keř s černými plody nenarazíte. Ostružinám se daří v lesích i okolo polních cest. Pro sběr vybírejte rostliny dále od silnice, ať máte jistotu lepší kvality a čistoty.

Z ostružiny využijete plod, kořen i listy

Ostružiník je bylina, ze které se pro léčitelství využívají listy, plody i kořen. Plody dozrávají od srpna do září. Nezapomeňte si je nasbírat a část úrody zmrazit na později, skvělý je i džem nebo kompot. Listy je ideální trhat na jaře, kdy mají největší koncentraci cenných látek. I kořen je lepší vydloubnout mladý. Jediné omezení pro sběr je mráz. Nikdy netrhejte listy a nedloubejte kořen po mrazech, ztrácí sílu a navíc se zvyšuje riziko vzniku plísní nebo poškození.

Výborná kombinace pro boj s nachlazením i průjmem

Listy, plody a kořen společně představují cenný zdroj několika prospěšných látek. Obsahují třísloviny, flavonoidy, vlákninu, pektin, glykosid, přírodní oleje, vitamíny A, C, E a kyselinu listovou. Nechybí ani minerály, a to: hořčík, železo, draslík a měď. Tato povedená kombinace dělá z ostružiny výbornou pomocnici v boji proti kašli, bolesti v krku a zánětech dutin. Proto se vyplatí ji mít doma v lékárně v podobě prášku, který si kdykoliv rozpustíte ve vodě a dopřejete tělu významnou pomoc.

Jak vyrobit prášek z ostružiny

Nasbírejte si listy, plody a vydloubněte kořen. Vše usušte, ideálně v sušičce, protože při pomalém sušení na vzduchu existuje větší riziko vzniku plísní, zejména na plodech a kořeni. Sušení urychlíte tím, že kořen a plody nakrájíte na tenké plátky. Suché ingredience v poměru 1:1:1 rozemelte, vytvoří se jemný prášek. Uchovejte ho v uzavíratelné skleničce. A jak užívat? Pokud cítíte slabost od nachlazení nebo trávicí potíže, rozpusťte jednu lžičku prášku ve vlažné vodě a vypijte. Přírodní medicínu si naordinujte na ráno a večer.

Použití ostružiny na čaj a obklady

Na průjem, chrapot a kašel dobře zabírá čaj z listů. Připravte ho klasicky: listy zalijte teplou vodou a nechte asi 10 minut louhovat. Vaše chuťové buňky ocení kombinaci s listy maliníku, plody šípku a rakytníku. Listy z ostružiny používaly už staré báby kořenářky k mírnění zánětů a zklidnění bolesti. Trápí vás menstruační bolesti? Trpíte záněty kloubů nebo jste si prostě jen narazili koleno? Nasbírejte si asi 30 listů ostružiníků, ponořte do malého množství vody a nechte odstát asi 5 hodin v chladu. Poté ve vrstvách naneste na bolavé místo. Úleva přijde okamžitě.

Tak už držíte v ruce koš a vyrážíte pro ostružinu? Rozhodně se to vyplatí!

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a vychází ze svých znalostí a zkušeností.