Stará okna vytváří svými oprýskanými nátěry a starobylým designem nezaměnitelný vzhled, který se neztratí v žádné chalupě ani v moderním bytě, který toužíte oživit. Dají se využít mnoha způsoby, od poliček přes rámy až po věšák na šperky. Váš domov doplní o zajímavý a praktický prvek.

Opracování starých oken

Stará okna jsou většinou natřena barvou, která je místy oprýskaná a stále se loupe. Okna můžete úplně obrousit, nejprve hrubším a následně jemnějším smirkovým papírem a znova je natřít nebo zachovat jejich stávající ráz. V prvním případě můžete okna opět natřít nebo je pouze namořit a nalakovat. V druhém případě obruste pouze barvu, která je na odpadnutí a rám přelakujte, aby se dále neloupal.

Pokud jsou na rámu stopy po červotoči v podobě drobných otvorů, rám celý obruste a před další úpravou napusťte vhodným přípravkem.

Zachování skla, pokud je součástí rámu, závisí na konkrétním využití. Sklo odstraňte před úpravou dřevěné části nebo naopak zkontrolujte a případně opravte jeho uchycení.

Teď už se ale vrhněme na konkrétní nápady. Jak říká Osho:

„Mysl by měla být pořád živá a tvořivá, a přesto schopná kdykoliv se ponořit do ticha. V tom spočívá mistrovství. Když se vám chce přemýšlet, přemýšlíte, když nechcete přemýšlet, přejdete do stavu nepřemýšlení. Skutečný mistr dokáže obojí.“ Osho

Originální poličky

Dostatečně hluboká okna můžete využít pro tvorbu originálních poliček. Do rámu okna stačí připojit několik prkýnek, která opracujete stejným způsobem. Další variantou je připojit jedno prosklené okno nad nebo pod poličku a vytvořit jí tak zajímavé pozadí, před kterým se budou vyjímat vaše drobnosti.

Obraz jako krajina za oknem

Další variantou originálního využití je nahradit rámem okna, ať už zaskleným nebo bez skla, rám obrazu. Zarámujete-li tímto způsobem malbu krajiny, vytvoříte dojem, že máte doma okno navíc. V zimě můžete mít na stěně pohled na letní louku a v létě kousek chladivé zimní krajiny.

Zasklený rám můžete využít také na fotografie. Na sklo přilepte ze zadní strany několik fotografií, které vytvoří dohromady koláž. Je-li sklo rozděleno do více tabulek, můžete dát do každé části jednu fotografii – rám bude vypadat jako několik rámečků spojených dohromady.

Věšák na šperky

Rám bez skla se výborně hodí pro vytvoření originálního věšáku na šperky. Stačí, když na dvě protilehlé strany přibijete řadu hřebíčků nebo přišroubujete háčky a mezi ně natáhnete režný provázek. Na něj už jen stačí zavěsit náušnice. Pro přívěsky a náramky připojte do horní části rámu háčky, ať je máte kam pověsit. Na drobnější věci, jako jsou prstýnky, můžete pod rám připojit poličku, ať je máte kam odložit.

Stolek pro všechno

Pro ty šikovnější je tu na závěr nápad na dřevěný stoleček. Potřebovat budete zasklený rám okna. Okno poměřte a z prkýnek vyrobte rám, který na ně bude sedět svou velikostí. Z jedné strany připojte desku, na kterou přidělejte nohy.

Okno připojte pomocí pantů na rám tak, aby se dal stoleček otevírat. Uklidit do něj můžete knížky, šachy a další drobnosti, které si přejete mít po ruce.

Autor se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.