Dovedete si jako žena představit, jak krásná jste bez make-upu? Make-up se v životě mnoha žen stal natolik samozřejmou věcí, že působí nepřirozeně (a nepřirozeně se také cítí), jakmile vyjdou někam nenalíčené. Přitom přirozená krása je více než atraktivní!

Make-upistky

Jsou ženy, k jejichž ranní rutině patří líčení úplně stejně jako například čištění zubů. A i když sáhnou jen po pudru, řasence, lesku na rty nebo si nechají řasy nalepit, po čase se začnou bez make-upu cítit téměř jako nahé.

Make-up pomáhá ženám k větší atraktivitě, ale zároveň slouží jako jakási ochranná vrstva, která dokáže překrýt pupínky na nose i kruhy pod očima po rušné noci. Z průzkumu jednoho nejmenovaného koncernu s luxusním zbožím vyplynulo, že nositelky make-upu se dělí do dvou kategorií. První skupinu tvoří ženy nejisté, které se za make-up snaží schovat, tu druhou pak ženy extrovertní, které se líčí proto, aby se líbily a byly ještě přitažlivější.

Jak ale ukázaly další průzkumy, důvodů, proč se ženy líčí, je víc. Může se jednat o masku, kterou komunikují se svým okolím, zvýšení vlastního sebevědomí nebo jednoduše o péči, kterou věnují samy sobě. Proto možná není až tak překvapující, že každá třetí žena se líčí i tehdy, když je sama doma.

Líčení pro puberťačky i starší a pokročilé

Dospělé ženy se během líčení soustředí především na optimalizaci svého vzhledu, teenagerky a mladé dospělé ženy vnímají líčení jako určitou hru, která jim pomáhá nacházet a vyjadřovat svou osobnost.

Bio girls

Módní trend možná trochu překvapivě propaguje tvář bez make-upu. Dokonce už před čtyřmi lety se zpěvačka Alicia Keys rozhodla přestat líčit a nenalíčená vystoupila i na takové akci, jakou je MTV Music Awards. V současnosti na Instagramu koluje neuvěřitelných 18 milionů obrázků označených hashtagem nomakeup. A nenalíčených žen bude do budoucna pravděpodobně stále přibývat. Být nenalíčená znamená totiž nejen nechat svou pleť volně dýchat, ale je to také jistý vzdor vůči společenským normám nebo životní styl.

Možná už jste narazily na termín „bio girls“. Tato vlna velí zbavit se make-upu a přijmout se taková, jaká doopravdy jste. Natural bio vyznavače ovšem nepotkáte v batikovaném oblečení a špinavých sandálech, naopak si potrpí na kvalitní a dražší značky oblečení, které ovšem musejí vycházet z přírodních materiálů a být nadčasové. Platí, že pokud se žena přestane líčit, neznamená to automaticky také to, že o sebe přestane dbát.

Pravdou ale je, že pokud v kuchyni používáte bio zeleninu, a přitom máte na obličeji vrstvu chemie, není něco v pořádku.

Vnitřní kouzlo, vnější záře

Možná si teď v duchu říkáte, že kdybyste vypadala jako zmíněná zpěvačka, žádný make-up byste skutečně nepotřebovala. Ale zkuste se rozhlédnout kolem sebe. Pravděpodobně i vy máte ve svém okolí ženu, která má kouzlo a dokáže oslnit, aniž by byla nalíčená. Ono kouzlo je v přijetí sama sebe a své individuality. Pokud se pokoušíte za líčením skrýt svou vlastní nejistotu, zůstáváte i přes vnější styling velmi zranitelná.

Jak na sebe hledět s láskou!?

Se sebevědomím a sebeúctou je to těžké. Proto také existuje tolik literatury, seminářů či on-line programů, které vás mají k přiměřenému sebevědomí dovést. Je to náročné, nikoli však nemožné.

A s nenalíčenou tváří je to stejné. Důležité je, abyste se nejprve naučila nehledět na celek, ale soustředila se na konkrétní detaily a zjistila, co se vám na vás líbí. Nemějte strach ani neuhýbejte, vždycky něco najdete!

Zkuste si nenalíčená stoupnout před zrcadlo a najděte jednu až tři věci, které na sobě máte ráda. Tím odvedete pozornost od domnělých chyb a nedostatků, ale podaří se vám naopak soustředit se na své silné stránky.

Možná si to neuvědomujete, ale komplimenty nesklízíte tehdy, když máte výrazné líčení, ale ve chvíli, kdy se dobře cítíte a je to na vás vidět. Záříte! Nejkrásněji zkrátka působí lidé, kteří jsou uvolnění, šťastní a kteří se usmívají.

Samozřejmě není na místě zavrhnout rovnou i všechny krémy a produkty, které jsou určeny pro udržení elasticity pokožky a k její ochraně proti UV záření. Vybírejte ale výhradně ty bio, vaše pleť to ocení!

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a vychází ze svých zkušeností.