S jarním obdobím přichází opět chuť trávit více času venku. Pokud chcete zapomenout na všední starosti, vyčistit si hlavu a nabít se pozitivní energií, zavítejte do klidné přírody a rozjímejte. Nesmírně vás to obohatí a oprostí od všudypřítomného hluku, kterému je člověk dennodenně vystaven – zvuk výdobytků moderní doby, hluční sousedé, projíždějící auta, ševelící společnost a mnoho dalšího.

Zkuste se na chvíli zastavit

Mnoho lidí žije v poměrně hektickém životním tempu, ale není se čemu divit. Moderní doba na člověka nakládá velké břímě v podobě pracovních povinností, starostlivosti o domácnost, o rodinu nebo o děti. Někdy však těchto povinností může být až přespříliš a váš organismus si vyžádá zasloužený odpočinek.

Právě jaro vám může poskytnout příležitost odejít na chvíli od všeho, co „musíte“. Zaměřte se tedy na přírodní zákoutí ve svém okolí nebo si prostě jen tak zajeďte do nejbližšího lesa, když se na obloze objeví hřejivé sluníčko. A zpomalte, nechvátejte na sebe. Zastavte se, sedněte si na lavičku nebo si udělejte piknik a zhluboka dýchejte. Budete překvapení, co vše spatříte a uslyšíte. Je to vítr v korunách stromů, cvrlikání ptáků či křupání větví pod nohama, to vše tvoří ony maličkosti, ze kterých byste se měli radovat.

Během relaxace zapojte všechny své smysly

Abyste se skutečně důkladně napojili na přírodu, musíte ji vnímat všemi svými smysly. Ty probudíte třeba tak, že uprostřed lesa zavřete oči a začnete zhluboka dýchat. Snažte se vnímat vanoucí vítr na své kůži, hřejivé sluneční paprsky, nejrůznější zvuky kolem vás a dotýkejte se mechu, kůry stromů, trávy, stébel. A pak pozorujte, třeba si všimnete něčeho, co jste dříve nikdy neviděli. Prožijte daný okamžik co nejintenzivněji. Tuto svou osobní meditaci v přírodě opakujte tak dlouho, dokud se zcela neuvolníte. Vyčleňte si na ni třeba pár hodin v týdnu. Prospěje vám to každým coulem.

Vyjděte si na průzkumnou procházku

Až se naučíte vnímat přírodu všemi svými smysly a dokážete se v ní též uvolnit, zkoumejte místa, která jste nikdy nenavštívili. Během toho pak zpomalte svůj krok, pohybujte se tiše a snažte se spatřit například ptactvo a volně žijící zvířata. Když se budete chovat ohleduplně a tiše, příroda vás odmění výjimečným pohledem a zážitkem. Možná se k vám na několik metrů přiblíží plachá srna nebo se vám zadívá do očí drzá veverka. Svou procházku však můžete pojmout i vzdělávacím způsobem. Učte se názvy rostlin, stromů či volně rostoucích bylin. Nebo si je jen zopakujte. Zní to prostě, ale opět vás to odvede od starostí a očistí vaši mysl.

Objímat stromy nemusíte. Stačí jen vnímat okamžik – tady a teď

Mnoho bezmezných milovníků přírody a alternativních lidí razí názor, že energii lze získat i objímáním stromů. Tento živý organismus vám jistě může nějakou energii předat, ale to, zda se tak skutečně stane, je pouze ve vaší hlavě. Jakmile budete ve vnitřní tenzi a myšlenkami úplně jinde, zřejmě se žádný zázrak konat nebude. Vše je tedy postaveno na tom, abyste vnímali přítomný okamžik – tady a teď. Abyste zkrátka „vypnuli“ a mysleli jen na sebe. Z přírody můžete odcházet odpočinutí a nabití energií jen v případě, že se oprostíte od minulosti a budoucnosti. Je to vzácný moment, kdy se jakoby zastaví čas. Užívejte si ho!

Napojit se na přírodu můžete kdekoliv

Ve svých začátcích můžete mít značný problém uvolnit se i na své vlastní zahradě. Proto je vhodné zkusit jít do tichosti lesa či jiného většího přírodního prostranství. Až se zde naučíte rozjímat a vnímat okolní energii, přenesete si tuto dovednost i do každodenního života. Chce to však trénink a vůli. A pak už se nebudete muset nijak zvlášť vzdalovat, abyste uměli žít tady a teď. V ten moment začnete vnímat energii i na prosté procházce městským parkem.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.