Kult těla se poslední roky hlásí o slovo. Všichni chtějí vypadat jako z titulních stran časopisů. A obětují takzvanému sixpacku všechen čas i energii. Bolestivá je ale pravda, že není za čím se hnát. Pokud tedy nestojíte o chronickou bolest a téměř nekonečný seznam přidružených potíží.

Když dva dělají totéž

Sixpack byl odjakživa doménou mužů, se vzestupem zájmu o tělo a cvičení o něj ale čím dál častěji usilují i ženy. Je nad všechny lidské síly vymluvit jim, že se vydaly špatnou cestou a jen si uškodí. Mužské a ženské tělo totiž nefunguje identicky. Liší se vnitřní procesy, reakce na cvičení i volnější a nezdravý režim, přibírání i procento tuku. V tom všem hraje pohlaví roli. V záchvatu přesvědčení, že jsme si všichni rovni, si mohou ženy velmi snadno ublížit. Jejich tělo totiž vyžaduje jiný přístup ke svému vyrýsování. A k nelibosti všech je zapotřebí vyššího procenta tuku, aby mohl organismus fungovat bez problémů.

Tuk nad zlato

Právě soustavná démonizace tělesného tuku vhání ženy do nerovného boje. Zatímco muž má mnohem větší předpoklady pro budování svalové hmoty a při dobře nastaveném stravovacím i tréninkovém plánu může tuk snížit až na 3 % (ani to ale není z dlouhodobého hlediska prospěšné), ženy by neměly klesat pod 15 %. V tomto porovnání se může zdát, že nemohou dosáhnout perfektní figury, kterou nehyzdí nevzhledné tukové polštářky. Omyl. Co třeba tuk v prsou nebo na bocích? Tuk funguje i jako ochrana vnitřních orgánů, podporuje tvorbu estrogenu a napomáhá plodnosti, zajišťuje bezpečí pro klouby. Není nutné hnát se za tím, co není pro vaše tělo přirozené.

Spousta lidí, kteří dbají na zdravý jídelníček a propadli cvičení – v ideálním případě tomu s vlastní vahou, sixpack už dávno má. Jenže je schovaný pod vrstvou tuku. Tuku, který je pro tělo nezbytný. Není totiž všechno tak, jak to na první pohled vypadá.

Nedobrovolné sevření

Žijeme v době, kdy je na vrcholu sebeláska a měli bychom tělo přijmout se všemi nedostatky a limity. Normy jsou dávno pasé. Přesto je sixpack cílem mužů i žen a měřítkem dokonalosti. Má to ale jeden háček. Zdravotní. Svalová tenze drží orgány natěsnané u sebe a v době menstruace, kdy se vaječníky zvětší a břicho nadýmá, jsou bolesti ještě úpornější než obvykle. Vnitřní ústrojí totiž nemá kam růst a sevřená tělesná schránka nepovolí ani o píď.

Je to paradox. Nemůže-li bolest ven skrz břicho, s největší pravděpodobností se projeví v oblasti pánve nebo beder. Dojde k celkovému vyčerpání a rozbolavělé tělo se bude regenerovat ještě několik dní po skončení menstruace.

Nechtěné dědictví

Tuk na břiše je nejviditelnější. A nejnenáviděnější. Právem. Je to sice oblíbené „zaklínadlo“ věčných začátečníků a lenochů, ale v tomto případě může za problémy s jeho nadměrným zadržováním v oblasti pasu právě genetika. FTO gen až dvojnásobně zvyšuje riziko obezity a váhu v průměru o tři kilogramy. Což odpovídá menší pneumatice kolem pupku.

Na druhou stranu se nemusíte vymlouvat, na postavě můžete s klidným svědomím pracovat dál, jen bude cesta za bezchybnou postavou těžší a vynutí si mnohem silnější sebezapření v posilovně i na talíři. Boj s FTO genem je ale o něco účinnější, když začleníte pohyb jako přirozenou součást dne a ne jen jako nárazovou lekci.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.