Umíte vnímat to, co je teď, nebo spíš utíkáte myšlenkami do minulosti či do budoucnosti? Dnes žijeme v uspěchané době a většina z nás má pocit, že nic nestíhá a málokdo umí opravdu vnímat přítomnost.

Co můžete dělat občas nebo i každý den pro to, abyste dokázali více vnímat přítomnost a užívat si vjemy kolem sebe? Zkuste alespoň na chvíli odložit mobil, vypnout počítač a ignorovat televizi, přestaňte na chvíli myslet na to, co bylo nebo bude. Myslete jen na to, co je. Osvojte si tyto techniky, které vám pomohou odbourat stres a najít více radosti v životě.

Naučte se zastavit a nedělat nic

Cestou z práce domů se zastavte třeba v parku na lavičce nebo si sedněte doma na zahradě a alespoň na 5-10 minut nedělejte nic. Zavřete oči a vnímejte ruch z ulice, zpěv ptáků či zvuky přírody. Poslouchejte i své emoce, aktuální pocity, nálady a nechte plynout své myšlenky. Užívejte si přítomný okamžik.

Užívejte si to, co jíte

Jezte pomalu, jezte v klidu. Nezapínejte si přitom televizi ani nekoukejte do mobilu. Raději si užívejte pohled do talíře, koukejte přitom, co se děje venku na ulici. Nebo si povídejte s tím, kým trávíte zrovna čas u jednoho stolu. A hlavně si to jídlo užívejte a vnímejte, co máte na talíři. Přemýšlejte o jednotlivých soustech i chutích. Zkuste vždy těch pár minut denně během stravování věnovat jen té dané činnosti a okamžiku. Jídlo si tak mnohem více vychutnáte po všech stránkách. Možná vás to také naučí nedojídat celý pokrm, protože budete dříve syti, než vše dojíte.

Vnímejte okolí i vlastní myšlenky

Nechte doma veškerou elektroniku, která by vás mohla rozptylovat a vydejte se do lesa nebo někam na místo, které máte rádi. Užívejte si tu procházku, vnímejte to, co je kolem vás, co vidíte i slyšíte. Ať už je to šumění stromů a listů, ať už vidíte paprsky slunce, nebo stíny. Vnímejte i to, jak se cítíte a na co zrovna myslíte. Vnímejte půdu, po které šlapete, rovinky i hrbolky. Užívejte si tu přítomnost teď a tady.

Vyzkoušejte mindfulness

Konkrétní technika zvaná mindfulness je určitá forma terapie, pomocí níž se naučíte záměrně věnovat pozornost přítomnosti. Určitě vám přijde dost podobná jako první bod. Zde ale záměrně provádíte různá jednoduchá cvičení, která vás nejen naučí vnímat více přítomný okamžik, ale dokážou vás zbavit stresu, úzkostí a třeba i najít cestu k radosti a lepšímu prožívání života.

Neodkládejte sny na neurčito

Důležitým krokem je i to naučit se realizovat sny. Každý po něčem touží, ale často nás přemůže strach a máme tendenci realizaci a plnění vlastních snů odkládat na neurčito. Často si říkáme věty typu: „udělám to, až budu mít dostatečně našetřeno, nebo až dostuduju, až zhubnu, až budu starší.“ Není na škodu snít o tom, co bude. Ale mnohem lepší je začít směřovat k tomu už dnes, třeba i po malých krocích.

Kdy vy jste se naposledy zastavili a užívali si přítomný okamžik?

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.