Třes neboli tremor je pro lékaře v mnoha ohledech dosud neznámým projevem. Často je nezávažnou reakcí, kdy jen tělo reaguje na nervozitu, stres nebo prochladnutí. Občas, převážně ve vyšším věku, může být ale symptomem narušeného zdraví.

Nedobrovolné svalové kontrakce způsobují třes

Jde o neúmyslný pohyb svalů na jedné či více částech těla. Kromě rukou se ale objevuje i v pažích, nohou, trupu, obličeji či na hlasivkách. Třes může být neustálý nebo i přerušovaný. Často jak se náhle objeví, tak zase zmizí. V takových chvílích jde spíše o tzv. esenciální třes, u kterého není příčina dosud známá. Projevuje se i při běžných činnostech, jako je psaní nebo držení příboru. Je velmi častým projevem při stresu, nebo když to přeženete s kofeinem. Je ale neškodný a nakonec sám odezní. V některých situacích jde o zdravotní příčinu, kterou je potřeba dohledat.

Nezávažné reakce třesu

Jak už bylo zmíněno, většina důvodů je nezávažných a třes rychle odezní. Může jít také o reakci na chlad. V takovém případě se třese spíše celé tělo, které má za úkol vyrábět tepelnou energii. Děje se to ale i v opačném případě, kdy má tělo vysokou horečku a je vychýleno z vyhodnocení běžné teploty. Velmi častá je ale také reakce na stres, únavu či rozčilení. To se většinou projevuje třesem horních končetin. Možná ani netušíte, že to může být i reakce těla na dehydrataci nebo nedostatek potravy. Ani jeden z těchto zmíněných důvodů ale není nijak zdravotně rizikový.

Některé možné zdravotní problémy a příčiny třesu

  • Deprese a stresové poruchy
  • Úzkosti nebo paniky
  • Dědičné poruchy
  • Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy)
  • Selhání jater nebo ledvin
  • Odvykání látek nebo alkoholu
  • Otravy alkoholem, rtutí, mědí nebo jinými jedy
  • Hypoglykemický stav

Vlivem stresu se může objevit v každém věku. Ten, který je ale spojený s vážnějšími problémy, je spíše záležitostí osob pokročilého věku.

Závažnější příčiny třesu

Někdy není vyloučeno, že třes je i možným symptomem některých zdravotních komplikací. Taková možnost se ale projevuje spíše ve vyšším věku. Známým projevem je parkinsonův třes, jenž napadá nervový systém. Objevuje se, když je ruka v klidu, a naopak ustupuje při pohybu. Často se ale objeví i na dolních končetinách, kdy se projevuje i ztuhlost a zakopávání.

Další možností je intenční tremor, který je projevem poškození mozečku. To je část mozku, jenž zodpovídá za koordinaci našich pohybů.  Tento třes se naopak projevuje spíše při nějakém záměrném pohybu, většinou při chůzi. Je ale častým projevem i u těžkých nemocí, jako je Alzheimerova nebo Huntingtonova nemoc.

Dosud tu ani nebylo zmíněno, že třes svalů mohou dokonce způsobovat i účinky některých léků. Víte určitě, jaké prášky berete a jestli to nemůže být příčinou?

Jak to řešit?

U těch nezávažných reakcí je hned několik možností, jak se třesu zbavit. Často pomáhají různá relaxační nebo meditační cvičení. Není špatné ani oslovit terapeuta, se kterým najdete tu správnou cestu. Symptomy ve spojení s možným onemocněním konzultujte se svým obvodním lékařem, který vás ale pravděpodobně nakonec vyšle k neurologovi.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.