Dech je nedílnou součástí našeho života. Je důležitější než jídlo a pití a správné dýchání bychom měli praktikovat nejen v běžném životě, ale i při jakémkoli cvičení, protože jóga a dech tvoří nedílné spojení, budiž nám jógový dech inspirací pro nácvik správného dechu. Pomůže vám nejen vylepšit zdraví, ale i zklidnit mysl.
Nádech je důležitý jako výdech
Víte, že plným nádechem dokážeme přijmout až 2,5 litru vzduchu? Pokud ale mluvíme o běžné praxi, kdy sedte za kancelářským stolem, snažíte se o jakoukoli aktivitu, nebo máte špatné držení těla, přijmete sotva půl litr. Ze vzduchu, který přijímáme, využíváme pokaždé jen dvacet procent kyslíku. Pokud počítáte s námi, v množství půl litru toho kyslíku tedy mnoho není. Pojďme to změnit a přestaňme se cítit unavení, vyčerpaní a nesoustředění. Permanentně nám totiž chybí kyslík k tomu, aby naše tělo fungovalo, jak má.
A to jsme teprve u nádechu. Pokud odbydeme výdech, zůstává v nás oxid uhličitý, kterým se prakticky stále dusíme. Díky tomu se naše tělo stává náchylné k mnoha chorobám.
Jóga a dech
Ano. Vracíme se k józe. Právě v józe je dech jednou z nejdůležitější částí cvičení. Doslova každou pozicí, každým pohybem a cvikem se má dech prohloubit a nabýt na intenzitě. To je potřeba se naučit a trénovat. Mysl se snadněji uvolní, když nás dech správně “vyživuje” a zbavuje toxických látek. Proč? Protože dech i duševní aktivita jsou velmi těsně propojené.
Dech je důležitější než jídlo a pití
Proč? Bez vody i jídla jsme schopni přežít v řádech dnů. Bez dechu jen pár minut. Při dýchání můžeme v zásadě rozlišit tři fáze:
- nádech,
- výdech,
- dechová pauza.
Při dýchání jedna fáze přechází plynule v druhou. Při správném dýchání by výdech měl být přibližně dvakrát delší než nádech. Pak je tu dechová pauza, která vzniká přirozeně na konci výdechové fáze a trvá tak dlouho, dokud se spontánně nezačneme nadechovat. Podívejme se na dech ještě detailněji. Nádech představuje aktivní část dýchání. Dochází při něm k napětí dýchacích svalů. Výdech je naopak pasivní součástí, jde o fázi uvolnění.
Dýchání pro zdraví
Pro zdraví a správný chod organismu je důležité rovnoměrné a hluboké dýchání. Oboje zklidňuje mysl i tělo. Rychlý a povrchní dech působí negativně, protože může zvyšovat nervozitu, stres, napětí i bolesti. Při dýchání se dopouštíme několika chyb. Tou velmi častou je, že se s nádechem roztáhne hrudník, ale břicho zůstává stažené. Mělo by se ovšem vyklenout dopředu. Tím se velmi omezuje břišní dech. Na tomto chybném způsobu dýchání se často podílí také móda – k módním trendům patří zatahovat břicho a nosit těsné šaty. Pokud nemusíte, nedělejte to. Uděláte mnoho pro své zdraví.
Tréning bráničního (břišního) dechu
A nyní přistoupíme k samotnému tréninování tzv. břišního dechu. Nejprve se nadechněte. Při nádechu se bránice měla pohybovat dolů a stlačuje břišní orgány. Břišní stěna se při bráničním dechu vyklene směrem vpřed. S výdechem se vrací bránice zase vzhůru a břišní stěna se opět zplošťuje. Výdech je, jak jsme popisovali, pasivním dějem. Břišní dech je úplným základem dýchání. Jeho výhoda je v tom, že umožňuje plné využití kapacity plic, dále pak přirozeným způsobem zpomaluje a prohlubuje dech a podporuje uvolnění.
Každodenní cvičení z vás udělá mistra dýchání. Po čase už budete dýchat podvědomě správně. Na zapamatování rituálů postačí tělu a mysli asi 21 dní opakování. Cvičíte-li jógu, je brániční dech jeho nezbytnou součástí.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.
Aneta Lorencová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.