Orient byl vždycky pro nás středo-evropany čímsi mysticky záhadným. Mnohá tajemství orientu nám zůstanou skryta navždy. Jedno vzácné tajemství už dnes v Evropě zdomácnělo. Je to mystická chuť orientální kuchyně. Důraz na zdraví a přírodní materiály dostal orientální kuchyni na špičku snad všech dnešních chutí světa.

Odpradávna bylo velmi ceněným zbožím orientální koření. Vozili ho staří cestovatelé, kteří postupem času s kořením přivezli i obyvatele Orientu a s nimi i jejich kuchyni. Tito lidé se díky svojí pracovitosti u nás zabydleli a naučili nás mnohé skvělé postupy a chuti orientu. Kouzla, která vytvářeli ve svých miskách a hrncích omámily mnohé z nás.

Zdravá a plná vitamínů

Je nutné podotknout, že orientální kuchyně je velmi zdravá. Zaprvé je to tím, že se v ní využívají zdravé a čerstvé  přírodní suroviny a produkty. Obsahuje množství zeleniny a čerstvých ryb a je tak napěchovaná vitamíny a zdravím.

Zadruhé je to specifickým opět zdravým postupem přípravy a zpracováním surovin. Velmi častým způsobem je dušení v páře, grilování nebo rychlé opečení (tzv. stir fry), které zachovává v jídle maximum živin a vitamínů. Energetická a výživová hodnota jídla je tak na velmi vysokém stupni a dává tělu mnoho zásadních hodnot a minerálů.

Dřevěná miska
Dřevěná miska, Shanti.cz

Chutě orientu

Jak jsme se již zmínili orientální koření bylo vždy velmi ceněným zbožím a dodávalo jídlům neskutečně rozmanité chutě. Chuť je to, co orientální kuchyni odlišuje od těch ostatních. Rozmanitost chutí se liší dle regionu a typu jídel, a dnes se její rozmanitostí můžeme těšit i my.

Široké spektrum orientálního koření, které je dnes dováženo je prakticky nevyčerpatelné. Zásadním aspektem těch pravých dochucovadel je opět přírodní materiál a jejich přírodní výroba. Znát je to především na chuti výrobků,  například originálních sojových omáček mnoha druhů, octů nebo populární kokosové mléko.

Stolujte opravdu tradičně

Kdo chce stolovat opravdu tradičně v asijském stylu bude tedy potřebovat dvě věci. Naučit se vařit orientální kuchyni dle tradičních postupů ze správných surovin a vybavit se tradičními nástroji pro vaření i především stolování.

Bambus, teak a mangovník, to jsou jen ty nejznámější ušlechtilá dřeva, ze kterých se vyrábí potřeby pro orientální stolování. Produkty na stolování jsou dnes dostupné v mnoha formách, ale pokud chcete stolovat opravdu tradičně a stylově, věnujte jejich výběru dostatečnou péči.

Asi nejznámější díky asijské kuchyni jsou dřevěné jídelní hůlky. Jsou už dnes tak nějak symbolem asijské kuchyně a naučilo se je ovládat řada evropanů, kteří je mají doma jako běžnou součást kuchyně. Pokud budete orientální stolování brát vážně, budete jistě potřebovat celou nádob, misek a podnosů, protože v orientu se málokdy hoduje jen jedno jídlo z jednoho talíře. Chcete-li si zařídit orientální jídelnu a zapůsobit, začněte vybírat.