Jeden z neprodávanějších elektromobilů od Volkswagenu, mini dodávka ID. Buzz, se bude od začátku roku 2024 prodávat v novém provedení. Dostane vysoce výkonný fotovoltaický systém. Ročně díky němu získá až 3 000 kilometrů dojezdu navíc. A na své si přijdou i milovníci kempování, neboť zvládne provozovat i náročnější spotřebiče bez ohrožení vybití baterie.

Ačkoliv svádí namontovat na elektromobil solární systém, který by baterii v průběhu jízdy dobíjel a vůz by nemusel tak často na nabíječku, je provedení tohoto řešení v praxi daleko složitější. Zkrátka na běžný elektrický vůz není možné namontovat dostatečně silný solární panel, aby se jeho účinek na provoz nějak výrazněji pozitivně projevil.

Skvělé řešení na cesty i dovolenou

Ovšem řešení od společnosti ABT, která se zabývá vylepšeními koncernových vozů, našlo skvělé využití solárních panelů u vozu Volkswagen ID. Buzz. Tato malá elektrická dodávka se přímo nabízí jako ideální vůz pro cestování a rodinné kempování, kde vždy jakýkoliv zdroj energie navíc přijde vhod, a proto instalace fotovoltaiky zde dává smysl. Hlavně ale nabízí dostatek prostoru na střeše pro instalaci dostatečně silného solárního panelu.

Výrobce uvádí, že by systém měl mít výkon 600 W, nicméně v plánu je instalovat panely také na boční strany karoserie vozu, čímž by se špičkový výkon systému mohl dostat až na 1 000 W. Energie získaná ze slunce pak poputuje do trakční baterie vozu, odkud může pohánět všechny různé spotřebiče, jako je třeba televize, rádio, vařič nebo lednice. A samozřejmě ji můžete také využít na topení či chlazení interiéru vozu.

Energie ze slunečního záření je prostě nepřekonatelná

Fotovoltaika bude během stání energii vyrábět nepřetržitě. Nemusíte tak mít za dobrých slunečných podmínek strach, že byste svou baterii příliš vybíjeli a měli byste pak problém s dojezdem či dokonce s nastartováním, což se klidně s absencí tohoto systému a se zvýšenou energetickou zátěží může stát. Samozřejmě, že systém energii nepřestane vyrábět ani za jízdy, což se projeví ve zvýšeném dojezdu. Údajně by slunce mělo dopomoct k tomu, aby se získal nájezd až 3 000 kilometrů ročně navíc.

Cena ID. Buzz s tímto provedením zatím není známa. Ovšem samotný ID. Buzz, který je k dostáni už dnes, tedy bez zmiňovaného fotovoltaického vylepšení, disponuje i tak nadstandardním dojezdem a výkonnou baterií. Ta mu umožňuje ujet až 423 kilometrů a je možné ji nabít na 80 % kapacity do 30 minut. Na elektrickou dodávku s obrovským zavazadlovým prostorem, jejíž náklady na provoz jsou ve srovnání s dodávkami na spalovací motor téměř poloviční, to jsou velmi slušné parametry.

 

 Zdroj: https://www.motor1.com/news/661078/vw-id-buzz-solar-panels-abt/