Při každodenním výběru oděvu si leckdo ani neuvědomí, proč zrovna sahá po křiklavě červeném triku anebo brčálově zelených šatech. Mnozí lidé tedy volí odstíny oblečení jaksi intuitivně a podle toho, na co se zrovna ten konkrétní den cítí. Zvolená barva v sobě nese obrovský kus psychologie a ovlivňuje nositele více, než si možná dokáže připustit. Není tedy jedno, co si oblečete. Působte na sebe i okolí velmi důmyslně a objevte společně s námi moc barev, která se týká vašeho šatníku.

Červená ve znamení hněvu, lásky, vášně i síly

Červená barva budí obecně silné emoce, a to jak ty pozitivní, tak i negativní. Pokud si potřebujete v jakýkoliv den dodat odvahu, volte oděv právě tohoto odstínu. Máte například vystoupit před větším počtem lidí a máte trému? Červené oblečení vás zocelí a pomůže vše zvládnout s přehledem! Perfektně se pak hodí i na první rande – upoutáte pozornost a uděláte značný dojem. Do červené se však oblékněte i tehdy, když bojujete za jakoukoliv správnou věc. Umocní vášeň i houževnatost a úspěšně vás dovede do cíle.

Oranžová ve znamení nadšení, pozornosti, štěstí i energie

Každý ví, že oranžová je velmi zářivou barvou – proto se také obvykle používá k reflexním prvkům. Stejně jako červená přitahuje pozornost okolí, a tak není příliš vhodná pro toho, kdo chce raději zůstat v anonymitě a je spíše introvertem. Obléknout si ji ovšem můžete tehdy, pokud potřebujete dodat více energie a radosti ze života – to je žádoucí hlavně ve chmurných (nejen podzimních) dnech. Hodit se bude tento odstín i ke skupinovým sportovním aktivitám, neboť může vylepšit fyzickou výkonnost.

Žlutá ve znamení jasu, energie, tepla i pozornosti

Když si vybavíte žlutou barvu, jistě se vám ve tváři rozzáří jakýsi nepatrný úsměv. Žlutá je barvou léta, radosti, elánu a tepla. Svou zářivostí vás objímá. Oděv tohoto odstínu vám vlije neskutečnou energii do žil, rozproudí krev a vylepší náladu. Pakliže chcete každý den prožít v záři „slunce“, žlutá vám to zajistí. Jen počítejte s tím, že přitáhne zraky zvědavých pozorovatelů z okolí. Ve žluté budete zkrátka nepřehlédnutelní, ale také o to charismatičtější a přitažlivější.

Zelená ve znamení štěstí, závisti, přírody i bezpečí

Do zeleného oblečení se oblékněte, pokud začínáte ve svém životě něco nového/novou životní etapu – ať už je to změna zaměstnání, důležitý firemní projekt, spolupráce s klientem nebo romantický vztah (první rande). Zelený odstín totiž uzemňuje a obnovuje. Poskytuje vám pevnou půdu pod nohama a vnitřní klid. Jakýkoliv první kontakt s novými lidmi bude v zeleném oděvu o to snadnější, konstruktivnější a plodnější. Kromě jiného i perfektně zapůsobíte.

Modrá ve znamení smutku, stability, produktivity i klidu

Saháte v šatníku nejčastěji pro modré oděvy? Potom pravděpodobně vyhledáváte klid, bezpečí a stabilitu. Možná také potřebujete pozvednout sebevědomí – tohle vše totiž tento odstín dokáže vykouzlit vůči vaší psychice. Na modrou vsaďte kdykoliv se ocitnete ve stresové situaci. Lépe se tak zharmonizujete a překonáte nejednu životní lekci. Modrou barvu tedy uplatníte jak při důležitém pohovoru, tak třeba při prezentaci nového projektu nebo při zkoušce ve škole.

Fialová ve znamení honosnosti, tajemství i představivosti

Fialová barva je obklopena od nepaměti jakýmsi tajemnem a fantaskností. V dřívějších dobách byla dokonce spojována s bohatstvím, neboť látky fialového zbarvení nebyly pro všechny dostupné. Její význam je však obecně velmi duchovní. Cílí přímo na vaši duši a dodává pocit výjimečnosti a jedinečnosti. Může také podpořit lehkost bytí a kreativitu. Pokud potřebujete něco tvořit, oblékněte se do fialové. Ve společnosti pak v tomto odstínu jednoznačně vyniknete, zazáříte, ale zcela neoslepíte.

Růžová ve znamení romantiky, laskavosti, klidu i péče

Žijete velmi společenským způsobem? Potom je pro vás jako dělaná růžová barva! Ta totiž lidi dokonale spojuje a podporuje tvorbu pevných vazeb. Je také výrazem jemnosti, hloubky, soucitu a ženství. Není ovšem zapovězena ani pro muže – spojuje totiž ženskou a mužskou energii. Oděv růžového zbarvení vám též dodá jakousi svěžest a nadhled. Volte takovéto oblečení zejména na rodinné oslavy či na romantická setkání s partnerem.

Hnědá ve znamení přírody, izolace, bezpečí i síly

Hnědý odstín vám může pomoci zpomalit rychlé životní tempo, protože dodává pevnou půdu pod nohama. Tato barva se totiž nese v duchu uzemnění, klidu, harmonie a bezpečí. Ideální je hnědý oděv například na pohodové víkendové odpoledne, kdy nabíráte energii při relaxaci na zahradě či terase. Zvolit jej ovšem můžete i tehdy, pokud chcete splynout s přírodou při procházce parkem anebo lesem. Pocítíte větší hloubku a napojení na své okolí.

Černá ve znamení tajemna, odvahy, síly i elegance

Černá barva je stálicí. Snad každý člověk najde ve svém šatníku oděv takového odstínu. Probouzí sílu, smělost, ale zároveň může být výrazem smutku – proto se používá v mnoha kulturách i při truchlení. Pokud chcete zachovat svou jemnost/skromnost a zároveň potřebujete dodat trochu odvahy, oblečte se do černé. Do pracovního prostředí je tato barva jako dělaná, neboť vám udrží autoritu – tedy budete okolím bráni vážně.

Bílá ve znamení klidu, čistoty, nevinnosti i prázdnoty

S bílým odstínem jsou zpravidla spojeny dva významy. Na jednu stranu je výrazem čistoty a nevinnosti, v některých východních kulturách ale může vyjadřovat smrt (bílý oděv je v některých zemích preferován na pohřbech). Nenechte se tímto ale odradit! Bílý oděv je vlastně z podstaty povznášející a dodává pocit jakési lehkosti a novosti. Pokud vás čekají nové začátky, bílá je tou pravou volbou.

 

Zdroj: How Does The Color Of Your Clothing Affect Your Mood? – The Good Trade