„Oblékejte se tak, jako by to bylo naposled.“ (Coco Chanel)

Asi jste to už někdy zažily i vy. Stojíte před skříní plnou šatů s pocitem, že nemáte co na sebe… Možná jste si koupily nějaký kousek oblečení, který vypadal ve výloze tak krásně, ale vy se v něm prostě necítíte dobře… Nebo chodíte od obchodu k obchodu, sem tam si koupíte nějakou pěknou část do šatníku, ale pořád přesně nevíte, co vlastně chcete…

Zdá se, že je to problém asi většiny žen. Chceme se hezky oblékat (a platí to i o příznivcích alternativních stylů oblékání, kteří sice nedbají na módní trendy, vyhledávají ryzí bavlnu a jiné extra přírodní materiály, a zdánlivě upřednostňují funkci před líbivostí. Ženy, které jsem za svůj život potkala, i tak chtěly mít oblečení sladěné, doplněné byť batikovaným šátkem a nějakými dekorativními doplňky – korálky, dřevěnými náušnicemi či pletenými náramky.)

Takže ano, platí to opravdu asi úplně o všech ženách. Zkrátka se chceme hezky oblékat, ale hlavně chceme, aby oblečení podtrhlo naší osobnost, naše přednosti, a pokud možno zamaskovalo nedostatky, ale mnohdy tápeme.

Přitom najít svůj styl je nesmírně důležité v mnoha ohledech. Když se totiž v oblečení, které máte na sobě, cítíte dobře a sebejistě, vyzařuje to z vás i navenek. A pokud je vaše oblečení v souladu s tím, kdo jste, je to naprostá výhra. Navíc zevnějšek dokáže dělat skutečné divy.

První dojem nic nesmaže

„Dívka by měla mít dvě věci: Být na úrovni a úchvatná.“ (Coco Chanel)

To, jak vypadáme navenek, vytváří první dojem o nás. A je-li špatný, nedostaneme ani šanci ukázat, že třeba uvnitř jsme zajímavé a skrýváme v sobě poklad. Kdykoli a kdekoli nás lidé vždy nejprve hodnotí podle toho, jak vypadáme. Děje se to automaticky a podvědomě, takže i když například my samy nechceme podlehnout prvnímu dojmu, náš mozek to udělá za nás. Lidé si nás podle prvního dojmu také rovnou zařadí do některé ze „škatulek“ a nějakým způsobem nás onálepkují.

A je to právě styl našeho oblečení, barvy, které máme na sobě a celkový vzhled, který nějakým způsobem ladí nebo ne, o nás tolik vypovídají – o tom, kým jsme, co si o sobě myslíme, a dokonce také to, jak s námi mohou ostatní zacházet.

Charisma

„Pokud chcete být nenahraditelní, musíte být odlišní.“ (Coco Chanel)

Inteligence ani krása úspěch v životě nezaručí, pokud chybí charisma. Jak ale v sobě vydolovat něco, co nikdo neumí přesně popsat, ale všichni to chtějí mít? Nebudeme si popisovat, co všechno byste měla (ba musela) mít, abyste byla charismatickou ženou. Charisma zahrnuje i sebevědomí a výčtem všech předností charismatického člověka bychom své, obvykle už tak nízké, sebevědomí, ztratily úplně.

Zaměřme se proto na věci, které můžete udělat hned, a které jsou vlastní podstatou onoho fluida nazývaného charisma.

Jakkoli moc vám na získání image charismatické ženy záleží, je potřeba myslet na to, abyste byla v první řadě přirozená a uvolněná. Charismatičtí lidé komunikují s lehkostí a grácií, šíří kolem sebe pozitivní energii a nadšení. Právě proto jakákoli upjatost či stres mohou pouze uškodit. Důležité je, abyste se cítila ve své kůži – to přirozenosti pomáhá. Chovejte se tedy úplně „normálně“, tak jako se chováte běžně a jak je vám to vlastní. A příjemné.

Možná máte pocit, že charisma je nad vaše síly, jelikož vyžaduje tolik různých dovedností, pro které vy nemáte nadání. Pak existuje velmi účinná a vyzkoušená pomoc, snadný trik. Prostě se neberte příliš vážně. Uvidíte, jakého úspěchu rázem dosáhnete. V psychologii existuje jedna poměrně sympatická technika zvaná „jakoby“. Stačí dělat, jako byste charisma už měla. Předstírejte, a hlavně se tím bavte! Uvolněte se, berte sebe i celou situaci s nadhledem… až najednou zjistíte, že už nic předstírat nemusíte. Charisma totiž přišlo samo, když jste mu vytvořila vhodné podmínky.

Nebojte se hrát hru jménem život. I Coco Chanel by souhlasila – život musí být především zábava.

Autorka čerpá ze svých vlastních zkušeností, získaných vědomostí a znalostí a z veřejně dostupných informačních zdrojů.