Říká se, že každá žena chce být krásná. Ať už to platí pro všechny ženy nebo ne, pravdou je, že každá žena může být krásná. A každá žena si také zaslouží být krásná. V každém věku.

Dobré na tom je, že většinou ženy prostě chtějí vypadat dobře, aby se mohly dobře cítit (nebo naopak), každopádně to je jaksi vrozená vlastnost. Ženy rády zkouší nové módní kousky, a také se vědomě či nevědomky snaží sladit svou osobnost, své vnitřní já, s tím, co reprezentuje jejich šatník a vnější vzhled.

Ideálem je najít to nejlepší uvnitř sebe a pomocí oblečení to dát také najevo ostatním. Pak se můžete cítit spokojeně a sebejistě, i když ve skutečnosti žádné přehnané sebevědomí nemáte.

Pohled na ženskou krásu procházel (a prochází) vývojem stejně tak, jako všechno ostatní. A stejně tak ženská krása zaměstnává a živí stále více lidí. Ani jsem netušila, že kromě stylisty už existuje takzvaný „kouč stylu“ a jejich práce je diametrálně odlišná. V souvislosti s tím, jak stále víc sázíme na autenticitu, jedinečnost a individualitu, kouč stylu je váš osobní poradce, zatímco stylista je poradce oblečení. Řečeno s nadsázkou.

Pravdou je, že u nás se služeb profesionálů v oblasti oblékání zatím moc nevyužívá a stylista či kouč stylu je někdo, koho si spojíme s lidmi okupujícími televizní vysílání a s hvězdami nejrůznějších žánrů. Nevím, ale předpokládám, že ženy, které potřebují reprezentovat svou pracovní pozici (nebo pozici svého manžela), si od odborníků poradit nechávají. A nebude vůbec špatné, pokud si takovou službu budeme moci dovolit i my ostatní. Protože „každá žena chce být krásná“.

A jak to tedy je s odbornými profesemi, které jsou (nebo mohou být) zodpovědné za váš šatník?

Stylista aneb když je na prvním místě móda

Stylista s vámi chodí s po nákupech a obléká vás podle posledních módních trendů. A to bez ohledu na to, jestli má nějakou představu o vašem životním stylu, stávajícím šatníku, ale hlavně o vašich potřebách, pocitech a o vás jako takových. V popředí jsou pak logicky značkové výrobky, současné trendy a módní vychytávky. Vy se s nimi můžete nebo nemusíte ztotožňovat, hlavně ale nikdy neporozumíte tomu, proč vás stylista oblékl právě do těch kterých barev, střihů a typů oblečení.

Nedozvíte se, proč by vám právě takové oblečení mělo slušet a jak se v něm chovat. A kam které kousky vlastně nosit. Krátkodobě jste tedy naprosto „in“ a „trendy“, ale při příštím nákupu oblečení budete zcela ztracená, protože opět nebudete vědět, co si koupit.  Je tu menší (zásadní) nedorozumění, totiž že oblečení obléká vás, nikoli že vy si oblékáte oblečení.

Kouč stylu aneb nejste jen odraz, který je vidět v zrcadle

Posun od oblečení k lidským bytostem je asi každému zřejmý. Kouč stylu nepracuje jen s tím, co se odráží v zrcadle, ale také s obrazem, který máte sami o sobě. Ke své práci vás nejprve potřebuje poznat, popovídá si s vámi a vynasnaží se pochopit váš svět i vaše hodnoty tak, aby vás dokázal správně vyjádřit na povrchu. Úplně nejjednodušeji řečeno – jste-li zarytý příznivce ekologie a udržitelnosti, kouč stylu, a to na rozdíl od stylisty – by se vás nikdy neměl snažit nacpat do kožichu z mývala.

Kouč stylu vás navíc učí, jak se oblékat a proč zrovna tak. Budete společně pracovat s vaší aktuální postavou, odhalíte barvy, které vám lichotí a v nejlepším případě najdete jeden styl, váš osobní styl, kdy se v oblečení cítíte naprosto přirozeně, ba polichoceně. Výsledná image je nejen stylová, ale hlavně autentická. Sami porozumíte tomu, co vám sluší a co ne, a PROČ. Vlastně získáte klíč ke své kráse, a tak i nadále budete volit materiály, střihy a barvy, které vás udrží tam, kde jste, bez toho, že začnete nakupovat bez rozmyslu.

Tady platí, že na prvním místě jsou lidé, a až potom móda. Vy oblékáte oblečení, nikoli (a nikdy) naopak.

Váš vzhled vždy musí mluvit ve váš prospěch a podporovat vás

Co se myslí tímto vyjádřením si nejlépe ukážeme na příběhu. Žena se se rozhodla po 18ti letech odejít z pozice v top managementu jedné korporace. Chtěla od základů změnit svou profesi, pracovní prostředí i okruh lidí, se kterými se dosud stýkala. Jenže celý její šatník reprezentoval dress code její pozice, a tak obsahoval vlastně pouze šedou a černou barvu, které sdělovaly přísnost a uzavřenost. Skrytý vzkaz, který její oblečení vysílalo, byl jasný. “Se mnou se nevyjednává.”

Ona však toužila po něčem úplně jiném, po pravém opaku – do svého života chtěla přitáhnout nové příležitosti, novou práci a nové lidi. Jenže její současná image hovořila v její neprospěch. Za pomoci zmiňovaného profesionála v podobě kouče stylu se podařilo této ženě vybudovat zcela nový šatník, doplněný barvami a s nastaveným vzhledem, který ji v krátkém čase dovedl k práci, po které toužila a která byla podle jejích představ.

Při tvorbě článku jsem využila svých vlastních znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.