Obecně platí, že v každém z nás je muž, žena i dítě. Muž představuje mužskou energii, žena ženskou a dítě naše vnitřní dítě (ego). Pokud je vše v rovnováze, pak by v ženě měla být ženská energie obsažena asi ze 60 procent a ta mužská  ze 40. U mužů je to v opačném poměru. Proč jsou ženy v současné době hodně jako muži a jak zpátky zase získat své ženství a potažmo i harmonický vztah k sobě sama i k partnerovi?

Kde se vzala v ženách mužská energie

Ženy jsou přirozeně tím křehčím pohlavím, ale kvůli tomu se nemusí cítit jako ty slabé. Je naprosto přirozené, že ženy mají i mužskou energii. Lze také říci, že se s ní cítí silnější. Ale na druhou stranu vnitřně ženská duše cítí, jak by to skutečně mělo být. To se děje na podvědomé úrovni. Z dlouhodobého hlediska je setrvávání v mužské energii pro ženu velmi vyčerpávající a škodlivé.

Proč se ženy chovají jako muži?

Na mých terapiích slýchávám otázku, proč vlastně ženy chtějí být tak samostatné, vůdčí, proč si dokazují, že zvládnou práci stejně jako muži. Odpověď je poměrně jednoduchá. Po staletí žijeme a učíme se mužskou energii. Přebíráme programy, které nám ukazují naši rodiče. A to v období, kdy jen “nasáváme” informace, aniž bychom si to uvědomovali. Tedy zeména v prvních dvou letech je naše mysl jako houba, která přijme vše, co jde doslova kolem. A bez hodnocení vše bere za pravdu společně se svým prožitkem.

Pak přichází další významné období ve škole, kde se opět učíme mužské vlastnosti a směry – soutěžíme, učíme se, jak dosáhnout cíle, jak se nezvdat, předměty, které jsou čistě záležitostí mužské energie a pravé hemisféry. Kde jste viděli například předmět “empatie”, ve které vinikají zase ženy? A tak není divu, že u žen v dnešní době převládá mužská energie, aniž by si to samy přály.

Dalším ovlivňujícím faktorem v rámci vývoje byly například války. V okamžiku, kdy si muži začali ohraničovat svá území a válčit o ně, zabíjet se, opětovně nevědomě nutily ženy, aby se o sebe začaly učit starat. Když pak po velkých válkách miliony žen zůstaly doma s dětmi, nezbývalo jim nic jiného, než jít do práce. Oblékly si kalhoty (naučily se je nosit) a začaly si vydělávat prací jako muži. Všechno je, jak má být. Jde jen o vysvětlení, že všichni podléháme nejen vlastním programům, ale i programům společnosti a kolektivnímu vědomí.

Jak se dostat do rovnováhy

Chcete to změnit? Určitě začněte u sebe, tím začnete přetvářet i své okolí (vztahy i partnera). V první řadě bychom měly jako ženy začít tím, že bychom měly přijmout svou ženskost, neskrývat ji a nestydět se za ni. Žena, která vyzařuje soběstačnost, mívá problém najít si partnera. A není se čemu divit. Není vedle ní prostor pro někoho takového.

mužská energie
Mužská energie, Foto: Depositphotos

Ženské tělo je v mužské energii stále v bojovém režimu

Překážkou v tom začít dělat změny v životě je, že takovým ženám je v mužské energii často dobře, protože se cítí silné. Přesto přichází chvíle, kdy se cítí osaměle. Přidávají se další problémy. Nejen, že se jim nedaří navázat partnerský vztah, který díky rostoucím pocitům osamělosti hledají, ale přidávají se mnohdy i zdravotní problémy. Proč? Fyzicky je tělo v mužské energii vlastně neustále v bojovném režimu, a tak se u něj neustále vyplavují jiné hormony. Konkrétně u žen to může mít za následek hormonální nerovnováhu, díky které nemohou otěhotnět, mají psychické problémy atd.

Pochopení problému je třeba hledat v dětství a v rodině. Když si zvědomíme, proč jsme se dostaly do situací, které se nám dějí, a pochopíme naše rodinné programy, které jsme převzali, v ten okamžik začíná naše ozdravná cesta za rovnováhou. Když si žena dovolí být ženou, nechat si pomoci od muže, energeticky se jí uleví. Není třeba si dokazovat, že to zvládneme, když víme, že to tak je. A světu to není třeba dokazovat už vůbec. Nechte partnera, aby byl mužem a rozkvete te vedle něj v krásnou křehkou květinu. Vše se dá změnit, jen je třeba začít a neztrácete se v minulosti a v programech, které je už na čase opustit.

Jak začít pracovat na změně v rámci vztahu

Každý musí začít nejdřív u sebe. Nebude nikdy fungovat, když partnerovi oznámíte, že se odteď má začít chovat jako chlap a ona jako žena. Toho se všichni vyděsí, i kdyby s tím vnitřně souhlasili. Ve vztahu je nejdůležitější komunikace, a to v láskyplné atmosféře a v přátelském duchu bez výčitek. Stejně tak se lidé učí příkladem, nikoli nařizováním. Až budete chtít s čímkoli pomoci, dovolte si o ni mile říci. Místo věty: „Nikdy mi s ničím nepomůžeš!“ řekněte mile: „Pomohlo by mi, kdybys mi vzal ty těžké tašky.“ Dovolte si být slabší a křehčí. Dovolte si říkat o pomoc a dejte muži šanci zastat jeho tradiční roli ochránce. Uvidíte, jak se věci dají do pohybu.

Jak žena může získat zpět svou ženskou energii? Je to proces, ale jde to. Buď vás to táhne do ženského kruhu, kde se přirozeně do této energie dostanete, nebo také ne. To ale nevadí. Můžete si najít nějakou ženskou aktivitu, která vás bude bavit a bude vám příjemná. Začněte více hýčkat své tělo. Začněte chodit více pomalu a houpejte se v bocích. Užívejte si vaření, jako byste se ho zrovna učily a objevovaly nepoznané věci jako malé holčičky. Objevujte nové pokrmy i nové možnosti. Pěstujte bylinky, začněte něco vyrábět. Ženská energie je hodně kreativní a tvořivá. Hlavně začněte.:)

Ale pozor! Neodmítejte svou mužskou energii

Není třeba vzdávat se své mužské energie nebo ji odmítat. Ta je, jak jsem zmiňovala v úvodu, přirozená. Jde o to podpožit více svou ženskou energii. Nemusíte se učit pracovat s vrtačkou, raději si zavolejte pomoc, řekněte kamarádovi nebo si objednejte hodinového manžela. A energii a čas ušetřený při této činnosti věnujte svému osobnímu rozvoji.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.