Dokážou proměnit i obyčejný pokrm v gurmánskou specialitu. Bylinky ochutí a provoní každý pokrm. Mají i spoustu dalších pozitiv. Díky bylinkám můžete třeba snížit množství soli v pokrmu. Poradíme vám, jak je můžete pěstovat, aby byly vždy čerstvé, nebo jak je skladovat, abyste uchovali jejich vůni i chuť.

Bylinky v bytě i na zahradě

Pár lístků bazalky nebo rozmarýnu, trochu petrželky a pepře… Nemusíme vám říkat, že jídlo dostane úplně jiný šmak. Čerstvé bylinky jsou těmi sušenými nenahraditelné, v jakékoli kuchyni. V té italské jsou dokonce nepostradatelnou součástí většiny receptů. A tak se určitě vyplatí mít je po ruce. Díky správnému dochucení takřka nebudete potřebovat jídlo přisolit, bude chutnější, ale i zdravější… A v neposlední řadě vám bylinky v kuchyni vylepší energii a pročistí vzduch.

bylinky v kuchyni
Bylinky v kuchyni, Foto:Depositphotos

Pěstujeme bylinky v kuchyni

Abyste měli bylinky stále čerstvé a neustále k dispozici, můžete se vrhnout do jejich pěstování. Konec výmluv, že nemáte zahrádku. Nepotřebujete ani rodinný domek, ani spoustou záhonků. Zelený provoněný koutek si snadno vytvoříte i v bytě. Které bylinky tak lze bez problémů pěstovat? Vyzkoušet můžete samozřejmě ty, co s nimi rádi kořeníte jako petrželku, bazalku, anýz, rozmarýn, mátu, oregano, tymián, pažitku, fenykl nebo majoránku. Budete potřebovat hlavně světlo. Proto jim vyberte doma něaký koutek, kde ho je dostatek. To znamená alespoň 6 hodin denně sem dosáhnou sluneční paprsky. Do květináče nezapomeňte dát kromě hlíny i drenáž (trocha štěrku nebo keramzitu).

Jak je uchovat na “horší” časy?

Bylinky můžete používat nejen čerstvé, ale také je případně uchovat „na horší časy“. V tomhle směru existuje mnoho variant, jak je zpracovat, abyste je mohli později využít. Jedním z nejstarších a nejsanzších je usušení. To se hodí v případě bobkového listu, tymiánu, oregána, máty, majoránky nebo rozmarýnu. Určitě je před sušením dobře očistěte. Sušte je na větraných místech, která jsou chráněná před přímým sluncem. Samozřejmě můžete použít i sušičku.

Bylinky v oleji

Další variantou je umístění do oleje. K tomu se hodí petrželka, bazalka, tymián, majoránka nebo rozmarýn. Dobře bylinky omyjte, osušte a následně je dejte do skleněných dóz. Určitě je lepší, když jsou dózy tmavé. Nakonec je zalijte extra panenským olivovým olejem a hermeticky uzavřete. Olej získá charakteristické bylinkové aroma a bylinky se dobře uchovají. Dlouhodobě můžete bylinky skladovat i v mrazáku. Opět je důležité je dobře opláchnout a osušit. Pak je dejte do přihrádek na led nebo do mrazících sáčků. Ideální k mrazení je například šalvěj, petrželka, oregano, máta, majoránka nebo bazalka.

bylinky v kuchyni
Bylinky v kuchyni, Foto: Depositphotos

Jak zpracovat ty čerstvé

Než se pustíte do vaření, měli byste vědět, že čerstvé bylinky by se měly trhat ručně. Také by se neměly omývat pod silným proudem vody a dobře je nakonec osušit. Většina bylinek je velmi křehká. Jsou aromatické, a tak by se spíše měly přidávat do pokrmu na konci vaření, pokud neslouží jako marináda. Výjimku tvoří ty tužší, jako rozmarýn, šalvěj či bobkový list, které jsou vhodné i k dlouhému vaření v omáčkách a masech.

Co vědět o sušených bylinkách

Pokud sáhnete po sušených bylinkách, mějte na paměti, že ztrácejí část svých esenciálních olejů, proto je nutné použít jich o něco více než těch čerstvých. Výjimkou je například rozmarýn, který sušením ztrácí jen velmi málo ze svého aroma. Bylinky přidávejte postupně, na vícekrát, a průběžně ochutnávejte. Mnoho bylinek pomáhá i v kosmetice. Při vaření si samozřejmě můžete dopřát i lahodný bylinkový čaj.

Napište nám, které jsou vaše oblíbené…a jak si je dáváte nejraději.:)

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.