Náš přístup k životu je do jisté míry již daný. Avšak i přesto s ním lze do určité míry pracovat. Přes noc se sice nikdo z odvěkého pesimisty na houževnatého optimistu nepromění, ale mnohé změnit přece jenom jde. A navíc se to rozhodně vyplatí. Potlačení škarohlídství a negativního přístupu dokáže dokonce radikálně změnit celý náš život. Pochopitelně tím pozitivním směrem…
Zrcadlení vlastních emocí
Možná jste se už někdy setkali se zvláštním termínem sebenaplňujícího se proroctví. Co se tedy vlastně děje, pokud je člověk zatvrzelý pesimista a svět okolo sebe vidí pouze v tmavých barvách? Zcela výstižně na to odpovídá známé české přísloví, které praví: „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Přesně to se totiž v reálu skutečně děje.
Je pravdou, že každý jsme do života dostali jiný balíček karet. Je už ale pouze na nás, jak se s nimi naučíme hrát. Nikdo se zkrátka smolařem nenarodil. Svým případným negativním přístupem k životu a k sobě ale můžeme jako magnet přitahovat další a další smůlu.
Zbytečné ochuzení se o přátele
Zkuste se nyní zamyslet nad tím, v jaké společnosti se budete cítit lépe? V blízkosti někoho, kdo si neustále stěžuje na nepřízeň osudu a nic mu není dostatečně dobré? Anebo raději po boku toho, kdo se dokáže radovat z maličkostí a umí si udělat legraci dokonce i sám ze sebe?
Pesimisté opravdu obvykle zkrátka mnoho skutečných přátel nemají. Obecně patří ve společnosti k těm méně oblíbeným, protože jejich negativní přístup ostatní odrazuje a obírá je o jejich vlastní energii.
Překážka na cestě k úspěchu
Nezřídka chybí typickému pesimistovi zdravá sebedůvěra a dostatek sebevědomí vůbec. A to následně bohužel spouští celý řetězec dalších událostí. Patří k nim mimo jiné skutečnost, že dotyčný jen málokdy chopí potencionální příležitost takzvaně za pačesy.
I když má často možnost učinit pozitivní změnu, posunout se či být úspěšnější, právě nedostatek víry v sama sebe mu brání jednat. A to ho pochopitelně tím pádem blokuje v kariérním růstu a v neposlední řadě i v osobním životě a vztazích.
Vnitřní nespokojenost ovlivňuje i zdraví
Pozitivní myšlení je prokazatelně prospěšné. Podle nejednoho vědeckého výzkumu totiž blahodárně ovlivňuje duševní zdraví člověka, a tím i celý jeho život. Kupříkladu vede k pocitům vnitřního štěstí, spokojenosti a k vyrovnanosti.
To všechno ale platí také naopak. To znamená, že negativní myšlenky a škarohlídství se nepříznivě odráží na lidské psychice. Dlouhodobý pesimismus může způsobovat stres, vážné úzkosti až deprese, nezřídka pak i další zdravotní problémy, od nespavosti až po vysoký krevní tlak.
Negativní přístup k životu se proto zkrátka nevyplácí.
Problémy se vztahy
V neposlední řadě se odráží pesimismus na kvalitě vztahů, včetně toho partnerského. A i v tomto případě je důvod zřejmý. Vždyť jen málokdo vydrží mít po svém boku dlouhodobě někoho, kdo je věčně se vším nespokojený. To totiž vyžaduje značnou dávku psychické odolnosti, která se ale dříve či později negativním přístupem druhé polovičky oslabí.
Negativismus tak vede nejenom k hádkám s partnerem, ale může být i jednou z příčin samotného rozpadu vztahu.
Autorka při tvorbě článku využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.