Hřejivé sluneční paprsky příjemně hladí po tváři, zatímco zimní svršky jsme mohli konečně opět na nějaký čas odložit do skříní. Sezóna dovolených a vodních radovánek je tu se vší parádou. Ale mnohým z nás paradoxně přidělává i vrásky na čele. Tisíce mužů a žen si klade tutéž otázku: „Jak se rychle dostat do formy?“

Je nejvyšší čas začít být aktivní

Čím dříve začnete, tím dříve se budete moci radovat z prvních výsledků. Nezačínejte proto s aktivním pohybem až příští týden nebo v horším případě těsně před odjezdem na dovolenou. Nejvyšší čas začít je právě teď, to znamená už dnes. Pamatujte, že každý pohyb se počítá. Nemáte čas cvičit 45 minut denně? Začněte chodit posledních pár zastávek do práce pěšky, dokonce i svižná chůze může přinést překvapivý a příjemný efekt.

Nezapomínejte na správný jídelníček

Kromě fyzické aktivity je nedílnou součástí hubnutí a tvarování postavy také správně sestavený jídelníček. Při hubnutí je základem snížit kalorický příjem, omezte proto sladkosti během dne, a zároveň vyřaďte i další vysoce kalorické potraviny. Běžný cukr v nápoji nahraďte stévií, místo chipsů si upečte řepové lupínky a limonádu vyměňte za vodu ochucenou citronem a mátou.

Jak při redukčním jídelníčku, tak i při cvičení a formování postavy, je třeba dbát na dostatečný přísun bílkovin. Jejich vysokým obsahem se může pochlubit především maso a ryby, stejně jako mléčné výrobky. Na bílkoviny jsou bohaté i luštěniny, ořechy a různá semínka. Nebojte se proto tyto potraviny zařadit do svého jídelníčku.

Ve svém úsilí vytrvejte

Základem úspěchu je pravidelnost. Ať už totiž potřebujete shodit přebytečné kilogramy nebo toužíte pouze trochu zpevnit postavu, není možné očekávat zázraky na počkání. Po jednorázovém, ačkoliv třeba vysoce intenzivním cvičení, zkrátka nebude žádná změna ještě patrná.

První skutečně viditelné a větší výsledky se obvykle objeví až po několika týdnech, a proto je velice důležitá pravidelnost. V ideálním případě si zvolte takovou fyzickou aktivitu, která vás bude i bavit, mnohem lépe pak dodržíte rozvržený harmonogram.

Hledejte pozitivní motivaci

Úspěch spočívá nejenom v pravidelné fyzické aktivitě a zdravé vyvážené stravě, avšak do značné míry se na něm podílí i psychika. Nezapomínejte proto ani na pozitivní motivaci. Ta může být jakákoliv. Nebojte se například odměnit za první shozené kilo či centimetr v pase, případně si zapisujte míry do tabulky, kde budou vidět výsledky černé na bílém. Motivací může být i tandem, kdy se na změnu vrhnete například společně s kamarádkou. Anebo si můžete pořídit vysněný kousek oděvu, ale o konfekční velikost menší.

Nepřehánějte to

Pro mnohé je lepší začít raději pozvolna a změny do dosavadního životním stylu zařazovat postupně. Milujete čokoládu a rozhodli jste se jí ze dne na den vzdát, ačkoliv víte, že to pro vás bude strašně těžké? Zkuste na to jít jinak. Dopřejte si občas pár čtverečků za odměnu a mléčnou čokoládu nahraďte kvalitní hořkou čokoládou s vysokým obsahem kakaa, která může být v rozumném množství při hubnutí dokonce prospěšná.

Pozor na stres a nedostatek spánku

S každodenním stresem se v dnešní hektické době potýká takřka každý z nás. Přitom právě nadměrný stres ovlivňuje nejenom psychiku, ale dokonce může narušit přirozenou rovnováhu procesů v těle, a proto dokáže ovlivnit i metabolismus, potažmo schopnost spalovat tuky.

Stejným nepřítelem hubnutí je rovněž nedostatek spánku. Není se čemu divit, také během spánku dochází k efektivnímu spalování tuků. V případě nevyspání máme navíc větší tendenci k přejídání a obecně volíme kaloričtější potraviny.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.