Cítíte se tak nějak „jiní“? Možná už ve škole jste měli problémy zapadnout do kolektivu a možná jste si zvolili i nějaké neobvyklé zaměstnání, ale to je v pořádku a my vám přesně řekneme proč, nehledě na to, že být podivínem je čím dál víc populární.
Oscar Wilde už kdysi řekl: „Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.“
Tato moudrá věta mluví za vše. Podivnost je totiž obvykle potenciální síla čekající na využití. V průběhu historie byli nejlepší a nejchytřejší z nás, velcí tvůrci a inovátoři, ti, kteří byli ochotni vyniknout a riskovat, že budou vnímáni jako divní.
Neexistuje nic takového jako „být normální“
Psychologové se pokusili „normálnost“ definovat pomocí různých metod. Nejvíce uznávanou a používanou je statistická metoda, kdy se všichni pohybujeme v rámci procentuální křivky. Za normální jsou považováni lidé, kteří tvoří procentuální většinu. Tento model ovšem postrádá smysl ve chvíli, kdy se podíváme na schopnost konkrétního člověka přizpůsobit se životním podmínkám a být úspěšný. A tak zcela samozřejmě platí, že co je normální pro jednoho, nemusí být normální pro někoho jiného.
Když se honíme za normálem, ztrácíme ze zřetele přirozené.
Svět potřebuje autenticitu
Právě ve světě, kde je shoda nejjednodušší možností, je přirozenost (neboli autenticita) velmi žádaná. V hloubi duše chce být každý z nás skutečnější, ale všichni se bojíme udělat krok k autentickému sebevyjádření jako první. Když však začnete žít podle svého pravého já, dáváte také svolení lidem kolem vás, aby udělali totéž. Každý chce prožívat své já a vidět upřímné já ostatních.
Toužíme po opravdovosti.
To, co si myslíte, že je divné, je váš potenciál
Všichni máme nějaké osobní a osobnostní rysy, schopnosti a dovednosti, například fyzické, intelektuální, emocionální a další, které nás odlišují od ostatních. Ego nám říká, že rozdíly jsou nedostatky, které by měly být skryty. Pravdou je, že to, co třeba právě vás dělá odlišnými, jsou vaše schopnosti a skryté možnosti.
Jen jste se možná ještě nenaučili, jak je využívat. Místo toho, abyste svou podivnost skrývali, naučte se ji využívat. Například vaše stydlivost z vás může udělat skvělého posluchače. Smějete se často a všemu? Věřte, že je mnoho lidí, kteří váš styl humoru ocení. Když své „divné“ stránky ovládnete, získáte velkou sílu a moc.
To, co vás dělá divnými, vás dělá nezapomenutelnými
Když se pokusíte zapadnout do představ někoho jiného, výsledek bude průměrný. V zásadě nikdo nechce vidět očekávané. I váš zaměstnavatel platí peníze za to, aby viděl vaše podmanivé výsledky.
Lidé si nebudou pamatovat vaše běžné činy, budou si pamatovat to, co můžete udělat jen a jen vy.
Nepotlačujte svou jedinečnost
Každý má své jedinečné a neopakovatelné vlastnosti. Když si dovolíte je vyjádřit, budete se cítit dobře. A naopak. Skrývání jedinečných vlastností a odolávání přirozenému já, vás činí slabšími a vaše osobnosti „temnějšími“. Stejně jako černá díra vyplývá z absence hvězdy, tak také potlačování jedinečnosti, jakkoli je podivná, vede k temné a obrácené projekci sebe sama.
Všechno originální se zpočátku zdá divné
Nové myšlenky, stejně jako biologické mutace, na první dojem nezapadají. Ale jak čas plyne, biologické mutace i nové myšlenky a nová velká díla najdou účel, který zpočátku nebyl patrný. Nakonec vše přispívá k evoluci druhu. To, co je dnes divné a výjimečné, nemusí být ihned pochopeno, ale zítra už to může být běžná realita našeho světa.
Když víte, kdo jste, svět se přizpůsobí
Když se vidíte jako schopní, ostatní vás také uvidí jako schopné. Když se vidíte jako neschopní, ostatní vás také uvidí jako neschopné. V sebevyjádření je síla. Když přestanete chtít za každou cenu zapadnout a začnete se vyjadřovat upřímně a v souladu sami se sebou, asi to bude zpočátku nepříjemné, i když velmi osvobozující.
A když převezmete odpovědnost za své činy a budete ignorovat strach z kritiky, svět se do určité míry přizpůsobí vašemu přesvědčení a vnímání sebe sama.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.