V létě každý či každá z nás chce vypadat skvostně a sexy, a tak (zejména ženy) věnují mnoho času péči o jednu ze svých hlavních ozdob, tedy o své vlasy. Jenže jakmile začnou teploměry ukazovat stále méně stupňů, začnou se vlasy stahovat do culíků, nasazovat čepice a používá se pouze šampon k jejich umytí.
Možná to tak neděláme všichni, ale většina z nás určitě. Jenže, bez ohledu na to, jaké je momentálně roční období, bychom měli vlasům věnovat péči tak jako tak. V létě snižuje kvalitu vlasů působící UV záření a v zimě je to zase mráz, který umí vlasy pořádně potrápit. Nehledě na měnící se teploty, dopřejte svým vlasům patřičnou péči, je to jednoduché.
Pečujte o vlasy v každém ročním období
Jak už jsme zmínili v úvodu, o vlasy je nutno pečovat bez ohledu na roční období, aby vypadaly stále krásně a zdravě. Působící zima, vítr, mráz a změny teplot mohou vlasy vysušovat. I v případě, kdy máte vlasy u hlavy mastnější, jejich konečky klidně mohou být vysušené a roztřepené. Takže pokud tomu tak opravdu je, nebojte se v první řadě vlasy o kousek zkrátit – uleví se jim a brzy zase dorostou.
Také je dobré se podívat, jaký šampon používáte. Doporučujeme nepoužívat extra šampony obsahující parabeny a mnoho jiných chemických látek, které vlasům ani pokožce moc nepřidají. Existují šampony i bez nich, nebo dokonce čistě přírodní. Jakmile si pořídíte vhodný hydratační šampon, je dobré jej smíchat s několika kapkami rostlinného oleje. Použít můžete kokosový nebo arganový olej, pro vlasy jsou skvělou volbou.
Výbornou alternativou je olej aplikovat přímo do pokožky hlavy i do vlasů před mytím, jako závěrečnou masku či zábal. V případě, že máte konečky suché a chcete je zachránit, můžete do nich po mytí aplikovat zmíněný olej. V zimním období je také dobré používat bezoplachovou péči, která vytvoří na vlasech ochranný filtr zabraňující střídavému počasí, aby kvalitu vlasů ničilo .
Zima může potrápit i pokožku hlavy
Nejen vlasy, ale i pokožka hlavy se v zimě vysušuje. Mezi nejčastější projevy suché pokožky patří svědění, lupy, ale i odlupující se kůže. V lékárně sice seženete přípravky pro suchou pokožku hlavy, ale pokud chcete vsadit na jistotu, dokonale vám poslouží kokosový nebo konopný olej. Dobré je olej na pokožce nechat alespoň půl hodiny působit a následně opláchnout. Jednoduše řečeno, olejové produkty mají na vlasy i pokožku hlavy samé pozitivní účinky.
Na co byste ještě neměli zapomínat, je strava. Stejně tak, jako budete posilovat vlasy zvenku, měli byste je posilovat i zevnitř. Proto je dobré se nejen přes zimní období vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám, smaženému jídlu a podobným pochoutkám. Dopřejte si vitamíny ze skupiny C, A, B a E, dále též zinek a železo. Dejte si dýni, ovesné vločky, luštěniny, listovou zeleninu, červenou řepu a ryby – a vaše hříva zůstane krásná po celý rok, bez ohledu na roční období a panující počasí.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.