Kdo tak překrásně barví podzimní krajinu? Štětec a barvičky to jistě nebudou, to bude mrazík, chlorofyl a jiné aspekty přispívající této neutuchající kráse, která v podzimním období dokáže být opravdu kouzelná. Rozhlédněte se, ze stromů již začalo padat barevné listí, děti pouštějí draky, sbíráme kaštany a děláme mnoho dalších aktivit, které jsou tradiční a běžné pro aktuální období, ale co naše zdraví? Dny se krátí, již se nám nedostane tolik slunce a sezónního ovoce plného vitamínů. Ráno, když vyjdeme do práce či do škol, nás objímá mrazivá rosa, takže i přes tu veškerou krásu, jsou podzimní a zimní dny pro naše zdraví zatěžkávací zkouškou. Nehledě na spousty kašlajících a kýchajících lidí kolem nás. Abyste se nachlazení vyhnuli s noblesou, rádi vám prozradíme, jak toho docílit.
Vyhněte se stresu za každou cenu
Možná si někdo z nás nyní pomyslí, jak je asi možné, že se stresem jdeme naproti chřipce? Rozhodně se nejedná o žert, nýbrž o fakt, protože stres naše tělo oslabuje, a to není schopno zdárně odolávat podzimnímu a zimnímu náporu virů a bakterií. V takovém případě mluvíme pouze o krátkodobém stresu, ale pokud stres zažíváte dnes a denně, svému tělu ubližujete a postihnout vás může nejen oslabený imunitní systém, ale také různé degenerativní onemocnění.
Pokud se stresovým situacím nejste schopni vyhnout, například kvůli práci, najděte si něco, co vás celodenního stresu zbaví. Například jóga je skvělá, relaxační hudba, čtení oblíbené knihy, nebo horká koupel s levandulovými květy. A jestliže jste kreativní člověk tělem i duší, zkuste malování. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit, abyste vzali do ruky štětec, papír, popřípadě plátno a začali malovat. Nepřemýšlejte, prostě malujte, uvolníte tak svou mysl. Malování je perfektní forma relaxace. A pokud přidáte relaxační hudbu, skvělé, mysl bude jako znovuzrozená.
Ven, ven a zase ven
Říká se, že by se mělo chodit ven za každého počasí. Dostatečně a správně se obléci a jít ven, nejlépe do přírody. Nemusíte běhat nebo venku cvičit, na imunitní systém skvěle působí i pouhá výměna auta za nohy. Všude tam, kde to jde, choďte jednoduše pěšky. Dále víkendové procházky a kdykoliv zasvítí slunce, vystavte se mu. Pohyb pomáhá okysličovat buňky, které se poté lépe regenerují a udržují zdravé. To ovšem není jediná výhoda pravidelného pohybu venku, také se vám zlepší nálada a budete se cítit plní elánu.
Nezapomínejte na váš jídelníček
Než se pustíme do toho, jaké potraviny jíst v podzimním období, ráda bych vás upozornila, abyste to nepřeháněli s dezinfekcí rukou, oblečení, ale i povrchů v domácnosti. Veškeré povrchy sice obsahují bakterie, ale bez nich bychom neměli imunitu žádnou. Doporučujeme s těmito přípravky zacházet s rozumem. A nyní zpět k potravinám, které budou nejideálnější v jídelníčku pro podzimní dny. Věřte nebo ne, ale grepy a pomeranče to nebudou. Mají totiž za úkol ochladit tělo zevnitř, což jistě na podzim nechceme.
Zkuste raději naše sezónní ovoce a zeleninu. A když jsme u toho, získáte z nich mnohonásobně více vitamínu C, než je v kupovaném pomeranči, který byl trhaný zelený. Pro pevné zdraví, aby nás jen tak ledajaké nachlazení nebo chřipka neskolila, doporučujeme mírně opomíjená jablka, švestky a hrušky. K zelenině patří mrkev, česnek, cibule, petržel, dýně, červená řepa, křen, kapusta, brambory a zelí. Když se na potraviny podíváme ještě o něco blíže, tak je právě zelí v našem zeměpisném pásmu tradiční zeleninou vhodnou pro podzim. Pokud z něj uděláte zelí kysané nebo si jej v takovém stavu koupíte, doplníte tělu tolik potřebný vitamín C a další důležité stopové prvky a vitamíny. Nezapomínejte, že zeleninu a ovoce musíte jíst každý den, nikoliv jednou za několik dnů.
Na závěr drobná rada
Přes chladné období se také doporučuje vynechat mléčné výrobky, protože způsobují zadržování vody v těle a následné zahleňování. Také je dobré jíst jablka a hrušky syrové, kdežto červenou řepu a ostatní kořenovou zeleninu připravujte v páře. Zachová si tak vitamíny, ale bude pro tělo lépe stravitelná, což je také velmi důležité. A pokud se nechcete vyhýbat citrusům, doporučujeme každý den ráno vymačkat citron, smíchat jej se lžičkou medu, půl lžičkou strouhaného zázvoru a takto připravenou medicínu sníst. Jedná se o ideální podporu imunity, ale také lék na nachlazení.
Nezapomínejte ani na bylinky, ale v žádném případě v pytlících, nejlépe však sypané, jako je heřmánek, lípa, lichořeřišnici, šalvěj a echinacea. Jedná se o bylinky ideální pro podporu imunity i pro samotnou léčbu. A jako poslední radu bychom rádi poradili klid. Nestresujte se a buďte klidní. Jestliže jste si jistí, že nedokážete či nestíháte jíst pestrou stravu, doporučujeme si koupit obyčejný vitamín C a vitamín D.
Při tvorbě článku jsem využila svých vlastních znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.