Zvyšte hodnotu svého bydlení a proměňte jej v duchu udržitelnosti. Jde o pár základních úprav, které vašemu bydlení přidají i finanční hodnotu.

Zvyšte hodnotu svého domu či bytu

Majitelé domů a bytů pravděpodobně vždy přemýšlejí o způsobech, jak udržet hodnotu svého majetku. Ať už uvažujete o renovacích, běžné údržbě nebo osvěžení interiéru, je důležité, aby každé rozhodnutí přineslo maximální návratnost investic. V dnešní době je nejlepší rozhodnout se pro udržitelná řešení a v jejich duchu provést renovace. Jaká ekologická vylepšení tedy v rámci zvýšení hodnoty nemovitosti můžete provést?

Úpravy pozemku

Velká část hodnoty vašeho domu je vázána na stav pozemku. Nejde jen o jeho velikost, maximálně důležitý je i vzhled a první dojem. Například dobře udržovaný trávník určitě působí velmi pozitivním laděním, stejně jako přidání některých rostlin či květin.

Různé rostliny navíc mohou váš pozemek nejen zkrášlit, ale také pomoci ochránit jej před různými škůdci. Zeleň po obvodu domu přidá pocit útulnosti a opečovávanosti. Ideální pro daný účel jsou rostliny, jako je levandule, měsíček či chryzantémy. Jsou nejen pěkné, ale slouží právě jako přírodní odpuzovači škůdců.

Modernizace koupelny

Většina lidí rekonstrukci koupelny odkládá. Ale právě díky ní dosáhnete nejen zvýšení estetické hodnoty, ale ušetříte poměrně dost peněz. Právě u rekonstrukce koupelny je návratnost investic více než jistá. Například nahrazením stávajícího příslušenství nízkoprůtokovými a energeticky účinnými alternativami ušetříte potřebné finance, a ještě podpoříte ekologii. Můžete si také nainstalovat ztmívací spínače, které vám pomohou snížit spotřebu elektřiny a zpříjemní vaše noční výlety do koupelny.

Energeticky efektivní spotřebiče

Energeticky účinné spotřebiče jsou dlouhodobou investicí. Vysoce účinné podložky mohou každoročně zabránit úniku až stovkám litrů vody a přechod na lepší chladničky, svítidla a sušičky může snížit spotřebu energie až na polovinu.

Zkuste také výměnu starých vodičů, zlepšete izolaci, inovujte těsnění v oknech a modernizujte osvětlení a další energeticky náročná zařízení. Zní to jako spousta drahých úprav, ale není potřeba propadat panice, ani dělat vše najednou. Jde o návrh investic, které se opravdu vyplatí, a to ať už budete nemovitost chtít prodat nebo si ji spokojeně užívat ještě dlouhá léta.

Koberce jsou důležité

Podlahy jsou v dnešní době stále vytvářeny především v jednotném trendu plovoucích podlah. Nicméně staré dobré koberce mohou sloužit k tomu, aby se z vašeho bytu či domu stal opravdu jedinečný, útulný a finančně nenáročný domov. Koberec například kromě přidané estetické hodnoty tlumí zvuk, ale také pomáhají regulovat teplotu v místnostech. Vrstvy izolace udržují konzistentní teplotu jak v létě, tak v zimě, což opět výrazně sníží účty za energie.

Když vybíráte koberec, ujistěte se, že je označen jako přírodní, ekologický nebo netoxický. Koberce vyrobené z přírodních vláken neprodukují chemické látky a jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.