Každý rok je to stejné. Předvánoční shon a nákupní horečka v adventu jaksi zastírá pravý význam Vánoc. Tyto krásné svátky by totiž měly být naopak o rozjímání, zklidnění a setkávání se s nejbližšími. A je to také ideální čas pro sebeuvědomění a osobní růst. Chcete pojmout vánoční volno jinak? Potom se do toho pusťte hned teď.

Prosinec je o bilancování. Zhodnoťte, co se vám povedlo a co byste naopak chtěli dělat lépe

Jistě i vás před Vánocemi dohnaly nostalgické myšlenky, díky kterým brouzdáte minulostí a vzpomínáte na krásná i smutnější období svého života. Prosinec zkrátka takový je. Toto období ovšem bývá i o hodnocení úspěchů či neúspěchů v uplynulém roce. A na tohle se v rámci sebezdokonalování zaměřte.

Položte si otázku, zda byste následující rok chtěli zažít obdobně nebo zda chcete prožít lepší okamžiky života. Klidně si sepište na papír momenty, na které jste hrdí a také přidejte sloupec horších chvilek, jež vás pěkně potrápily. Následně zvažte konkrétní kroky k nápravě. Nehledejte v tom však složitosti. Odpovězte si zkrátka jednoduchou větou. Ublížili jste snad někomu (ať chtěně nebo nechtěně)? Potom se nezdráhejte omluvit. Ublížil někdo vám? Zkuste mu odpustit. Je to snadné, mějte pouze otevřené srdce.

Zaměřte se na lidské hodnoty nikoliv materiálno

Množství dárků pod stromečkem by nemělo být měřítkem lásky k druhým. Na to občas hodně lidí zapomíná. Nemusíte se tedy určitě finančně zruinovat, abyste udělali radost. A k tomu můžete udělat něco navíc v rámci svého osobního rozvoje a prosté lidské laskavosti.

Vsaďte například na jakýkoliv dobrý skutek. Odneste starší sousedce těžký nákup až domů, darujte nepotřebné věci těm, co neměli tolik štěstí jako vy nebo se staňte dobrovolníkem při dobročinných akcích. Solidarita vás zahřeje u srdce a udělá z vás daleko lepšího člověka. A možná si díky ní také uvědomíte, že vlastně žijete hezký život, za který bychom měli být vděční.

Dejte vale negativismu a naučte se vděčnosti za „tady a teď“

Předvánoční a vánoční čas by měl být o zastavení se a rozjímání. To jde občas dost těžko, když na člověka míří ze všech stran reklamy na zlevněné produkty s jasným poselstvím „utrácejte“ a pracovní nasazení trhá doslova rekordy. Zkuste tomuto tlaku odolat a uchylte se aspoň na chvíli do klidného prostředí.

Pusťte si své oblíbené vánoční koledy nebo písně s jinou tématikou a myslete na příjemné okamžiky svého života. Také si plně uvědomujte, co vše máte ve svém životě a proč. Je to milující partner, střecha nad hlavou, dostatek jídla, teplo a bezpečí nebo věrný mazlíček? Nechte se unášet vděčností. Staňte se vděčnými a nechte všechna negativa odplynout.

Dělejte, co vás baví

Až si v duchu proberete svůj uběhlý rok, uděláte dobrý skutek, otevřete své srdce a stanete se vděčnějším lidmi, pak nastane ten správný čas pro nerušený odpočinek a hlavně zábavu!

Poslední radou k sebezdokonalení během Vánoc je tedy prosté – „buď sám sebou, dělej, co chceš a nech čas plynout“! Nepachtěte se tedy za ničím a užívejte si přítomnosti bližních. Vyleštěné podlahy a dokonalý pořádek mohou sice návštěvy ocenit, vy však neoceníte ve výsledku jejich přítomnost, když budete zcela znavení z té vší práce. Ponechejte si energii pro ty, s kterými je vám dobře. Vše ostatní je vedlejší.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.

Zdroj inspirace: Why The Holiday Season Is Perfect For Self Improvement | by Eric S Burdon | Publishous | Medium